TR | EN

Alüminyum Kaynak

 

Aliminyum Kaynak Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz.

Alüminyum kaynak konusunda genleşme derzi ve diğer üretimlerimiz kadar tecrübeli olan firmamızla iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Alüminyum Kaynak yapımı önemlidir bunun nedeni alüminyumun çelik kadar sağlam olmamasıdır. Çelik malzemelere ana malzemede olduğu gibi sağlam kaynak yapılabilir ancak alüminyum söz konusu olduğunda işler zorlaşır.

Alüminyuma iki şekilde alaşım yapılır: ısıl işleme elverişli ve ısıl işleme elverişsiz alaşımlar.

Isıl işleme elverişsiz olan alüminyum için sadece soğuk işlem uygulanabilir ve bu yüzden metal fiziksel değişikliğe uğrar. Alaşım soğuk işleme tabi tutuldukça dayanıklılığı artar.

Alüminyum kaynak için soğuk işlenmiş bir alaşıma kaynak yaptığınızda, 0 menevişli (veya sıfır tavlı) duruma geri dönmesi ve “yumuşaması” için kaynağın etrafındaki malzemeye bölgesel tavlama yaparsınız. Bunun sonucunda, ısıya dayanıklı olmayan alaşımlara ana malzeme kadar dayanıklı kaynak yapmanın tek yolu 0 menevişli durumdan başlamaktır.
Isıl işleme elverişli alüminyum alaşımlarda, ısıl işlemin son adımında metal yaklaşık 205°C sıcaklığa ısıtılır. Ancak, kaynak işlemi sırasında kaynağın etrafındaki malzeme 205°C ‘den çok daha yüksek bir sıcaklığa ulaşır ve bunun sonucunda bazı mekanik özelliklerini kaybeder.

Alüminyum kaynak için kullanılacak gaz önemlidir.  TIG (Argon) Kaynağı ve MIG (Gazaltı) Kaynağı (uygulamalarında, 1,25 cm kalınlığa kadar alüminyum malzemeler için saf argon kullanılır. Kalınlık 1,25 cm üzeri olursa, arkı daha sıcak hale getirmek ve kaynak nüfuzunu artırmak için yüzde 25 ila 75 arası bir oranda helyum eklenebilir. Argon en iyisidir çünkü sağladığı ark temizleme etkisi helyumdan daha fazladır ve ayrıca helyumdan daha ucuzdur.

Alüminyum kaynak için asla oksijen veya karbondioksit içeren bir koruyucu gaz kullanmayın; aksi takdirde alüminyum oksitlenir.
Alüminyum alaşımlarının ergime kaynağının çoğu MIG yöntemiyle yapılır. Kaynak hızları, herhangi başka ark veya gaz yöntemlerinde elde edilebilenlerden yüksektir.
 Argon korumasıyla bu akım ve bağlantı, kaynak banyosunun önünde ana metalin üstündeki oksit yüzeyini parçalar. Bu temizleme etkisinin, ana metal levhasını terkeden elektronlar ya da levhaya çarpan asal gaz iyonları veya bu iki olayın birlikte vaki olmasına bağlandığı sanılır.
Firmamız yıllardır genleşme derzi vb. yapı malzemeleri üretimi yapmaktadır. Bizimle iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.