TR | EN

Ankraj Blok

Ankraj Blok, birçok farklı inşaat çeşidinde kullanılan bir blok türüdür. Blok, genellikle yapının genel bütünlüğünü koruyarak diğer malzemelerin bir arada tutturulması için bir takım vasıtalar sağlamaya yöneliktir. Bağlantı bloğu, yapının geri kalanında kullanılan bloğun kurulum sebebine bağlı olarak aynı materyalden oluşabilir veya olmayabilir.

Hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Düzgün monte edildiğinde, Ankraj Blok, bir inşaat projesi içindeki çeşitli tasarım öğeleri arasında bir bağ oluşturmayı mümkün kılar. Bu, tasarımda kullanılan herhangi bir malzemeyi gerçekten zayıflatmaksızın gerçekleştirilir. Nihai sonuç, malzemeleri diğer metotlarla başarmak zor olacak şekilde yapıya ek bir güç kazandıracak şekilde materyallerin başarıyla yapıştırılabilmesidir.

Ankraj Blok en yaygın örneklerinden biri tuğla veya beton duvarlar için kullanılmasıdır. Bu durumda, blok genellikle ahşaptan oluşur. Fikir, bloğun duvarın genel tuğlasına veya beton gövdesine entegre edilmesi, böylece tırnaklar veya bir çeşit bağlama aleti nispeten kolaylıkla duvara yapışabilmelidir. Bu yaklaşım ahşap kirişlerin bu tip bir duvara yapışmasını mümkün kılar ve bu tuğla veya beton duvarın bütünlüğünü koruyarak geniş bir destek sağlar. Konutların ve ticari binaların yapımında kullanılan bir strateji olarak, bağlantı bloğunun bu şekilde kullanılması yüzyıllar boyunca yaygınlaşır.

Bir Ankraj Blok, çelik veya alüminyum da dahil olmak üzere diğer malzemelerden oluşabilir. Böyle bir durumda, uygulama genellikle bir takım kaynak gerektirir. Taşıyıcı çubuklar gibi elemanlar, blok ile aynı boyutlara sahip bir boşluğa yerleştirilen ve sıkı bir uyum oluşturan bloğa kaynak yapılır. Bu yaklaşım, istinat duvarlarını güçlendirmek için veya yapının içinde ızgaralı panellerin konumlandırılmasında kullanılabilir.

Ankraj Blok belirli bir inşaat projesinde kullanılabilir. Zamanla, materyalleri bir yüzeye sıkıca tutturan diğer yöntemler ortaya çıkmış ve bu durum belirli bir stratejiyi çeşitli durumlarda gereksiz hale getirmektedir. Aynı zamanda, Ankraj Blok birçok farklı inşaat projesinde çok yararlı kanıtlanmış bir yöntem olmaya devam etmektedir ve uzun yıllar boyunca kullanımda kalması muhtemeldir.

Ankraj Blok eğimi stabilizasyonu, çapraz reaksiyon bloklarını kullanarak eğimleri veya mevcut istinat duvarlarını düzenler. VEKKON Endüstri A.Ş, bu tekniği profesyonel bir çözüm olarak tasarlar ve kurar.

Genel Kullanım Alanları

 • Eğim stabilizasyonu sağlayın
 • Varolan istinat duvarlarını stabilize edin
Teknik Detaylar

Ankraj Blok yerleşim şekli itibarı ile genellikle eğim veya istinat duvarı boyunca sıralar halinde bulunur. Başlangıçta, ankrajlar her bir blok yerinin planlanan merkezine yerleştirilir. Ankraj Blok, çapa başları etrafında ya da yerinde yerleştirilir. Rulman plakaları daha sonra monte edilir ve ankrajlar bloklara karşı gerdirilir. Bitmiş bağlantılı reaksiyon blokları tutulmuş toprak veya duvarın hareketine direnir.

Ankraj Blok mimari uygulamalarda kullanılmak için özel olarak geliştirilir. Bu sayede bir yapı elamanı kolaylıkla başka bir yapı elemanına sabitlenebilir ve birlikte çalışabilir hale getirilir. Ankraj Blok betonarme yapılarda çelik yapıların beton içerisine bağlanmasını sağlar.

Projenin amacı doğrultusunda çelik halatlar belli ölçülerde ve standart uzunlukta kesilir, hazırlanır. Ankraj Blok halatların kök kısmı, eşit aralıklarla bir ayırıcı ve bir birleştirici ile sabitlenerek birbirilerine sabitlenir.

Ankraj Blok için hazırlanan halatların serbest ucu polietilen boru ile izole edilir. Kök bölgeden serbest kısma geçiş özel geçirimsiz malzeme ile izole edilerek, enjeksiyonun serbest bölgeye geçişi  önlenmiş olur.

Ankraj Blok için halat topluluğuna boydan boya bir veya iki adet polietilen boru takılır. Bu borulardan biri kök bölgesinde eşit aralıklarla delinerek bantlanır. Bu şekilde ardgerme demeti hazırlanmış olur.
hazırlanan bu ankraj grubu delgi yapılan zemine yerleştirilir ve zemine enjeksiyon malzemesi uygulanarak zeminde donması ve işlemesi sağlanır.

Firmamız ankraj imalatınada büyük tecrübe ve profesyonelliğe sahiptir. Bizi diğer firmalardan ayıran en önemli özelliğimiz “güven” inşa etmemizdir. Her işi söz verdiğimiz zamanda teslim ederiz.

VEKKON Endüstri A.Ş,Ankraj Blok tasarımı ve imalatında lider firmalardan biridir. En yüksek mühendislik özelliklerine sahibiz, teknolojik açıdan gelişmiş ürünler, en geniş uygulama deneyimi ve en kapsamlı üretim ve test . Ankraj Blok için dünya çapındaki talebe zamanında ve rekabetçi fiyatlarla cevap veriyoruz.

Tecrübeli ve profesyonel ekibimizle ne istediğinizi önce en iyi şekilde anlıyor ve size en kaliteli ürünleri sunuyoruz. Yapı kodlarınızı anlıyoruz. Bölgenizi anlıyoruz. Ankraj Blok ve yalıtım çözümleri için mühendisliği anlıyoruz.

Ankraj Blok İmalatında Bir Dünya Sınıfı Ortağı

İnşaat Sektörü için Güvenilir, Sürdürülebilir, Yenilikçi Ürün Çözümleri.

VEKKON Endüstri A.Ş

VEKKON Endüstri A.Ş Ankraj Blok, inşaat ve köprü inşaat endüstrisi için Ankraj Blok, genleşme derzleri, rulman tasarımı ve imalatı alanında ön plana çıkıyor. VEKKON,  Ankraj Blok üretiminde Türkiye’nin lider firmalarından biridir. Ankara’nın Polatlı ilçesinde bulunan fabrikamız 3500m²’si kapalı alan olmak üzere toplam 7000 m²’lik bir alanda bulunmaktadır. VEKKON yapı malzemeleri üretiminde ISO 90001 standartlarına uygun üretim yapmaktadır.

Kalite Yönetim sisteminin ardından:VEKKON firması olarak ISO 9001 standartlarında hizmet vermekteyiz. Ayrıca sahip olduğumuz belgelerimiz: 

 • ISO 9001:2008
 • Vekkon Marka Tescili
 • Faydalı Model Belgesi
 • Kriterlere Uygunluk Belgesi
 • Sanayi Sicil Belgesi
 • ASO Kapasite Raporu
 • Karayolları Deney Raporu

Ankraj Blok ve Yapı Malzemelerinde Kalite Politikalarımız:

 • Kalite Politikamız, müşteri beklentilerini karşılayan, geçerli standartlara uygun, rekabetçi fiyatlarla sunulan ve şirkete kar sağlayan ürünler veya hizmetler sunmaktır.
 • Çalışanlarımıza verimli bir şekilde performans göstermeleri için eğitim verme.
 • Sıfır hata ürünleri elde etmek için operasyonlarımızda kaliteyi artırmak için derecelendirmeye kadar sürekli teknoloji.
 • Kalite yönetim sisteminde etkin izleme ve iyileştirme.
 • Tüm çalışanlarımızın taahhüdü.
Hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.