TR | EN

Ardgerme

Ardgerme, beton takviye tekniğidir. Plastik kanallar veya kovanlar içerisinde ön gerilim sağlayan çelik teller olan gergi gerici tendonlar, beton yerleştirilmeden önce şekillendirilir. Daha sonra, beton güç kazandıktan sonra -servis yükleri uygulanmadan önce- kablolar sıkıca çekilir veya gerilir ve betonun dış kenarlarına demirlenir. Ardgerme döşeme plakaları tipik olarak düz levhalar, bant kirişleri ve döşeme levhaları ya da oluklu levhalardır. Beton levhaları, sıkıştırılmış olarak muhafaza edilen beton güçleri için çalıştığından, en ince döşeme türünü sunar.

Hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Ardgerme bir ön gerilim türüdür. pot-germe, basitçe, betonun servis yüklerini desteklemesi için çeliğin gerilmesi (çekilmiş veya gerilmiş) anlamına gelir. Çoğu ön-döküm, Ardgerme beton, önceden gerilmiş olur; beton dökmeden önce çelik çekilir. Gerdirilmiş beton, beton dökülmesi ve daha sonra gerilim uygulanması anlamına gelir; ancak yine de yükler uygulanmadan önce gerilmelidir.

Beton germe biçiminde olan post gerdirme, standart takviye çeliğine (rebar) kıyasla birkaç avantaja sahiptir:

 • Çekme kırılmasını azaltır ya da ortadan kaldırır – bu nedenle hiçbir eklem gerektirmez ya da daha az eklem gereklidir.
 • Oluşan çatlaklar sıkıca bir araya getirilir.
 • Döşeme ve diğer yapı elemanlarının daha inceltilmesini sağlar.
 • Geniş veya yumuşak topraklarda plakalar yapmamızı sağlar.
 • Katlı veya kiriş gibi yükseltilmiş elemanlarda daha uzun yaylar tasarlamamıza olanak tanır.
Ardgerme için ortak uygulamalar

Beton germe, teknoloji mükemmelleştirildiği için son 30 yılda giderek popüler hale geldi. Bir zamanlar, özellikle de yüklü park yapılarında kabloların korozyonunda sorunlar vardı, ancak daha iyi malzemeler ve inşaat yöntemleri (iyi eğitim ve sertifikasyon programları) birçok sorunu ortadan kaldırdı.

Beton germe uygulamaları neredeyse sınırsızdır, ancak onu geride tutan şey, tasarımcılar ve inşaatçılar arasında deneyimsizliktir.

Daha yaygın uygulamalardan bazıları şunlardır:

  • Yerdeki döşeme taşları: Günümüzde Ardgerme, topraklarda (geniş topraklar) yer yer döşeme levhaları için yaygın şekilde kullanılmaktadır.
  • Ardgerme levhaları için bir diğer iyi uygulama, tenis kortları üretmektir .
  • Yakın zamanda geliştirilen bir Ardgerme uygulaması, mevcut yapıların güçlendirilmesi için, özellikle sismik kuvvetlere direnmek için bir yükseltme olarak harici Ardgermedir.

Su Depoları İçin Ardgerme

 • Köprü tasarımcıları Ardgerme işlemini dökme için kullandılar. Ardgerme, daha uzun mesafelere izin verir ve çatlakları sıkı tutar.
 • Beton su depoları genellikle çatlak genişliğini ve kaçağı azaltmak için gerdirilir.

Ardgerme Sonrası Yapının Temelleri

 

Ardgerme gerdirilmiş plakaların yapımı, germe adımı haricinde, takviye çeliğine çok benzer. Kablolar, mühendis tarafından belirtildiği şekilde düzenlenir ve döşemenin ortasından geçecek şekilde başkanlık edilir.

Daha büyük yapısal beton elemanlar, özellikle park yapılarındaki köprüler ve zeminlerde ve kirişlerde gerdirilebilir. İşlem, daha büyük ölçekler haricinde döşemeler için kullanılana çok benzer. İlginç bir farklılık, tendonların bir kirişin orta noktasında düşük ve desteklerin üzerinde yüksek olması için sık sık “döşenecek” olmasıdır. Bu, çeliği, betonun sıkı bir şekilde tutulmasını sağlayacak en yüksek gerilim noktasına yerleştirir. Yapısal elemanlarda, boru, bükümün tüm uzunluğu boyunca betonla birleştirilmesi için baskı uyguladıktan sonra sık sık dolgulanır. Buna, bağlanmış tendonlar denir. Yerleşim plakalarında kullanılan bağlanmamış tendonlar, kanal içinde hareket etmek için serbest kalırlar ve gres ile korozyona karşı korunurlar.

Ardgerme tendonu yerleştirme ve stresleme genellikle VEKKON Endüstri A.Ş gibi bu iş konusunda uzmanlaşmış sertifikalı işçiler olan şirketler tarafından yapılır.

Dekoratif Ardgerme Beton

Ardgerme sadece takviye olduğundan post gerdirme ile ilgili herhangi bir özel dekoratif uygulama bulunmamaktadır.  Ardgerme avantajları, çatlamanın olmaması (veya en azından çok dar çatlaklar) ve daha da uzatma kabiliyetidir. Tabandaki Ardgerme levhaları diğer herhangi bir beton levha gibi yerleştirilebilir ve damgalanabilir. Yüzeyler boyanabilir veya üzerine bindirilebilir.

Ardgerme bir tezgah, çok fazla ağırlığı destekleyebilir.

VEKKON Endüstri A.Ş Ardgerme, uluslararası standartlara ve hem yeni hem de mevcut yapılar için onaylama esaslarına uygun, dayanıklı, son teknoloji ürünü gerdirme sistemleri tasarlar, üretir ve kurar.

VEKKON Endüstri A.Ş, özel inşaat yöntemleri alanında lider olarak tanınmaktadır. Kanıtlanmış teknik sistemler ve şirket içi mühendislik, grubun güvenilirlik, kalite ve verimliliği sağlayan yenilikçi kavramsal tasarımlar ve mühendislik çözümleri için tanınmış itibarını oluşturur.

VEKKON Endüstri A.Ş’nin çekirdek işi olan ve günümüzdeki müşterilere sunulan etkinlik ve hizmetlerin çoğunun temelini oluşturan Ardgerme tekniklerinin geliştirilmesi ve uygulanması ile mümkün olmuştur.

VEKKON yıllardır, uluslararası standartlara ve hem yeni hem de mevcut yapılar için onaylama esaslarına uygun, dayanıklı, son teknoloji ürünü Ardgerme sistemleri tasarladı, üretti ve yükledi. Hizmet ve ürünleri, hepsi müşteriye en uygun çözümü sunmayı amaçlıyor.

Binalar ve köprüler gibi projeler için çeşitli standart çözümler mevcuttur.

VEKKON’un hizmetleri kapsamı, bileşenlerin sağlanmasının çok ötesine geçer ve şunları içerir:

 • Yapısal sistem için en iyi seçeneği seçmek ve ön boyutlandırma ve miktar sağlamak için kavramsal aşamada yardım tasarımı;
 • Malzeme tasarruflarını optimize etmek, yapının sürdürülebilirliğini sağlamak ve gerekli döngü sürelerini ve kaynakları azaltmak için yapım işini planlamak amacıyla, post gerici sistemleri yapıya dahil etmek için genel ve detaylı tasarım;
 • Son teknoloji izleme ve veri kayıt sistemleri de dahil olmak üzere, Ardgerme sonrası kurulum için özel ekipmanların sağlanması.
VEKKON Endüstri A.Ş İle Ardgerme İşlemi Avantajları

Sizin için standart çözümler: VEKKON Endüstri A.Ş, köprüler ve binalar gibi tüm standart uygulamalar için etkili, güvenilir ve ekonomik Ardgerme sistemleri ve ekipmanları içerir.

Özel uygulamalar için özel ankraj ve ekipmanlar: Ardgerme, her problem için bir çözüm sunar ve her inşaat konfigürasyonuna ve gereksinimine cevap verebilecek çok çeşitli ankrajlar sağlar.

En gelişmiş teknikler: Demir atma demirleri, ekipman ve kurulum yöntemlerinde son gelişmeleri özellikle sağlar. Bu alan son derece talepkar ve Ardgerme tesis etmek için benzersiz teknolojiler geliştirmiştir, özellikle de gerdirme çalışmaları sırasında her telin içindeki kuvvetin okunmasını sağlayan bir izleme sistemi.

Anahtar teslimi hizmetler: VEKKON Endüstri A.Ş tasarım yardımı ile tüm inşaat projesinin uygulanmasına kadar tamamen entegre bir hizmet olarak Ardgerme çözümleri sunmaktadır.

Ardgerme Nasıl Çalışır?

Beton, sıkıştırmada iyi çalışan, gerginlikte çok düşük bir mukavemet gösteren bir malzemedir.

Ardgerme, yapılardaki gerilme kuvveti post gerilmiş elemanlar tarafından alınırken betonun sıkıştırılmasında kullanılacak bir aktif betonarme yapıya aktif çelik takviye eklenmesinden oluşan bir inşaat tekniğidir. Bu, gerginlik altına giren betonlanmayı önler ve böylece yapının davranışına ve uzun süreli dayanıklılığına zarar veren çatlamayı önler.

Köprüler

Ardgerme teknikleri, köprü tipleri, montaj yöntemleri ve uzunluk aralıkları bakımından somut köprülerde olağanüstü gelişmelere katkıda bulunmuştur.

Tendonlar genellikle iç ve dış post gergin olarak monte edilir. Bunlar, bunlarla sınırlı olmamak üzere, farklı inşaat tekniklerine izin verir.

Binalar

Ardgerme, tüm dünyada binada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Birincil uygulama paslanmaz çelik takviyenin Ardgerme ile değiştirildiği plakalar için geçerlidir. Bu, yapının ömrü boyunca betonun ayrışmadığı sürece yapının daha hafif olmasını ya da uzunluklarının daha uzun olmasını sağlarken dayanıklılığı arttırır.

Diğer uygulamalar şunları içerir:

 • Bir bina düzeninin zeminden yere indirgenmesi durumunda kullanılan transfer plakaları, örneğin bürolar veya yerleşim yerleri daha büyük açık alanlar gerektiren alışveriş merkezlerinin üstünde. VEKKON Endüstri A.Ş, transfer plakalarının kullanımı konusunda kapsamlı bir deneyime sahip.
 • Ardgerme transfer kirişleri ve transfer masaları, giriş, lobi ve kongre odaları gibi geniş, sütunsuz, mimari açıdan hoş alanlar yapmak için kullanılır.
 • Ardgerme, daha fazla ekonomik çözümler üretmek için geliştirilmiş sapma ve kayma ve toprak basıncı açısından daha iyi performans
 • Mimari ve mühendislerin daha fazla esneklik ile tasarım yapmalarını ve daha hoş estetik üretmelerini sağlayan yapı katları ve duvar duvarları gibi Ardgerme beton duvarlar
 • Prefabrike yapılar, Ardgerme kullanılarak yapının daha hızlı inşa edilmesine olanak tanıyacak şekilde inşa edilmiştir.
Ardgerme Yararları
 • Yangın direnci
 • Maliyet
 • Hız
 • Azaltılmış malzeme kullanımı
 • Ses kontrolü
 • Sağlamlık
 • Termal kütle
 • Minimum teslimatlar
Mühendis
Ardgerme, inşaat, iyileştirme ve yıkma aşamalarında mühendislik tasarımında etkili ve esnek bir çözüm sunar.
Müteahhit
Müteahhitler, sahada ihtiyaç duyulan malzemeleri azaltmak için Ardgerme kullanarak artan inşaat hızı ve düşük maliyetler elde edebilirler
Geliştirici
Azalan malzeme gereksinimleri ve ardından gelen daha düşük zemin derinlikleri, geliştiricilerin yapıları için en düşük maliyetli çözümü elde etmesini sağlar
Mimar
Ardgerme, mimarların diğer saha dışı tekniklerle karşılaştırıldığında daha az kısıtlama sunarak görüşlerini sunmasına olanak tanır.
Müteahhitler İçin Ardgerme Faydaları

Ardgerme inşaat maliyetine büyük tasarruf getiriyor ve bu nedenle montajcı sayısının istikrarlı bir şekilde arttığını görüyoruz. Ardgerme hem yükleniciye hem de geliştiriciye faydalar getirir:

 • Azalan inşaat demiri ve beton miktarları sayesinde maliyet düşürülmesi.
 • Saptırma kontrolü ve kat yüksekliğinin azaltılması yoluyla kaplama maliyetlerinin azaltılması.
 • İnşaat hızındaki önemli yararlar Ardgerme işlemini hızlandırılmış inşaat zamanlamaları için ideal bir şekilde uygular.Gerekli malzeme miktarında azalma ve daha sonra azaltılmış takviye tıkanıklığı, sistemlerin sabitlenmesine ve betonun daha hızlı ve kolay bir şekilde yerleştirilmesine olanak tanır. Gerdirme, ayrıca kalıpların erken sökülmesine, zemin yapımının hızlandırılmasına olanak tanır.
 • Ardgerme levhaları betonarme döşemelerden daha incedir ve aynı hacimdeki beton için daha geniş bir alan dökülebilir. Geniş alan döküntüleri, dökme sayısını azaltır ve inşaat hızını ve verimliliğini artırır.
 • Daha az materyal yerinde depolamanın azalmasına eşittir ve ayrıca döşeme inşası için daha az vinç zamanı gerektiği anlamına gelir ve yapıların yapımının diğer elemanlarına daha fazla vinç zamanı sağlanabilir.
 • Daha az veya hiç genleşme derzi bulunan döşeme levhaları.
 • Yüklenicilerinden yetenekli ve profesyonel emek.
 • Beton döşemede kullanılan beton miktarı, geleneksel betonarme içinde gereken miktardan %30 daha az olabilir. Bu, somutlaşmış enerjinin ve karbon yayılımının azalmasına, siteye daha az doğum yapmasına neden olabilir.
 • Mekanik ve elektrik hizmetleri, önemli bakım ve değiştirme konuları ile inşaatta pahalı ve program açısından kritik bir unsurdur.Ayrıca , tasarımda esneklik ve kullanımda uyum sağlar. Düz bir altlık, servis dışı yerden maksimum imalat, yüksek kaliteli çalışma ve daha hızlı kurulum sağlar.
  Hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.