TR | EN

Bitümlü Genleşme Derzi

Bitümlü genleşme derzi birçok açıdan dayanıklı ve sağlam bir genleşme derzi türüdür. Genleşme derzlerinin sahip olması gereken en önemli özelliklerden biri aşırı soğuk ve aşırı sıcak gibi hava şartlarına dayanıklı olması gerekliliğidir.

Bitümlü Genleşme Derzi Özellikleri

Genleşme derzleri bir yapının soğuk veya sıcak, şiddetli rüzgar gibi hava şartlarına dayanıklılığını sağlayan önemli yapı malzemeleridir. Bu malzemeler kaliteli ve güvenilir olmalı ki yapılan binalar veya köprüler de dayanıklı olsun. Bitümlü genleşme derzi özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Bitümlü genleşme derzleri hızlı uygulanabilir ve tamir edilebilir
  • Mekanik hareketli bir parçası yoktur
  • Kullanılan yolda genleşme üzerinden geçerken oluşan gürültüyü azaltma ve düz yüzey sağlama
  • Genleşme derzi ile kaymayı önleyici yüzey oluşturabilme imkanı
  • Su geçirmezlik sağlama özelliği
  • Montaj koşullarına göre adapte edilebilme imkanı
  • Yaya yolu ile beraber uygulanabilir
  • +/- 40mm hareket kapasitesine kadar tüm yönlerde esnek uygulama imkanı
  • Tümünü sökmeden tamir etme imkanı, sadece üst kısımları değiştirilebilir.

Dünyada farklı iklim koşullarında örneğin Afrika sıcaklarından, eksi derecelerdeki soğuklara kadar uygulanabilmektedir. VEKKON köprü genleşme derzleri, korozyona karşı garantili ve uzun ömürlü bir çözüm sunar. Yağ, gres, petrol, güneş ışınları, kar ve tuzlama kimyasallarına karşı dayanıklıdır.Bütün genleşme derzleri yapıdaki hareketleri ve genleşmeleri şekil değiştirerek sönümlemek üzere dizayn edilirler. Yük, ısı reaksiyonlarını ve mekanik titreşimleri absorbe ederler.

Köprü mühendisliğindeki kapsamlı tecrübesiyle Bitümlü Genleşme Derzi üreticisi VEKKON, değerlendirme ve geçici iş tasarımından tedarik ve kuruluma kadar köprü yatakları tasarımı, imalatı ve montajı için bir ‘tek elden servis’ sağlayabilir.

Bitümlü Genleşme Derzi

Yüksek mukavemetli çelik tendonlar beton yerleştirilmeden önce kanallara veya kovanlara yerleştirilir. Modüler Genleşme Derzleri beton güçlendikten sonra, servis yükleri uygulanmadan önce tendonları çekerek ve betonun dış kenarlarına demirleyerek gerginlik uygulanır.

Bitümlü Genleşme Derzleri, güvenlik, sağlık, çevre, dayanıklılık ve kullanım ömrü ile ilgili birçok uygulamada kullanılmaktadır. Genleşme Derzleri normalde kenarsızdır ve düşük veya daha yüksek basınç ve sıcaklıklarda iken eksenel, yanal ve açısal hareketleri absorbe edebilir. Yapım teknikleri nedeniyle Bitümlü Genleşme Derzleri, piyasadaki eşdeğer metalik olmayan körelmiş alternatiflere kıyasla nispeten hafiftir.

Genleşme derzleri, yapım teknikleri ve kauçuk kalitesi ve karışımları nedeniyle su, sıcak su, içme suyu, soğutma suyu, atık su, deniz suyu vb. alanlarında çok uygundur. Kapsam ayrıca, uygulamalar için genleşme derzleri ihtiyacını da kapsar (zayıf) asitler, alkaliler, sıkıştırılmış hava, yağlar, benzin, gres ve çözücüler gibi. Ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.