TR | EN

Elastomer Mesnet

Elastomer Mesnet, aralarına çelik ve saç levhalar yapıştırılmış, yüksek ısı ve basınç altında vulkanize edilmiş çok tabakalı neopren sentetik ve doğal kauçuk yapı elemanlarıdır.

Viyadük ve köprü ayakları üzerine yerleştirilen deprem yalıtımı Elastomer Mesnet kauçuk mesnetleri, köprüleri; sıcaklık, titreşim ve benzeri olumsuz etkilerden, yer sarsıntılarından, sismik ve akustik etkilerden korur.

Elastomerik Köprü Mesnetlerinin Performansı ve Özellikleri

Elastomer Mesnet dik yük basınçlar için yüksek dayanım kapasitesi sağlar. Mesnetler sayesinde yapı dayanımını kaybetmeden büyük yatay hareketler yapabilir.

Elastomer Mesnet  kullanılarak deprem yalıtımı yapılan yapılar diğerlerine göre büyük oranda avantajlıdır. Mükemmel deprem yalıtım yeteneği ve şiddetli depremlerde güvenlik unsurudur. Normal çalışma ve bakım koşullarında Elastomer Mesnet  ‘in 80 yıldan fazla ömrü bulunmaktadır. Ekonomik verimli yatak plakaları olarak, köprü ve inşaatlarda ön gerilimli beton veya çelik kirişlerde kullanılır.

Elastomer Mesnet çelikle güçlendirilerek ayrıştırılmış elastomerik malzemenin çoklu yapraklarından oluşmuştur. Temel kuvvetler nedeniyle sebep olan kirişin enine ve boyuna hareketini kolaylaştırır.

Elastomer Mesnet Çeşitleri

Elastomerik Köprü Mesnetleri, Pot Mesnetler, Yatay Yük Mesnetleri, Köprü Genleşme Derzleri, Kayar Mesnetler, Sismik İzolatörler olarak çeşitlendirilebilir.

Elastomer Mesnet  köprü ve diğer yapılara çok kolay bir şekilde montaj edilebilir, bakım maliyeti düşük ve nispeten ucuz üretim maliyetlerine göre tasarlanırlar. Bu özelliklerinden dolayı bu ürünler; köprüler, viyadükler, barajlar, yüksek binalar ve stadyumlar gibi yapılarda rahatlıkla ve geniş bir yelpazeyle kullanılabilirler.

Bu mesnetler üretilirken, mekanik ve fiziksel özelliklerin öne çıktığı yüksek sismik hareketlilik olan soğuk bölgeler için üretilecekse doğal kauçuk, eğer yağ ve ozon dayanıklılığının öne çıktığı yapılar ve bölgeler için üretilecekse neoprene kullanılmalıdır.

Elastomer Mesnet Köprü Bakımı

 • Temizlik;
 • Boya ve Kaplama Onarımları;
 • Güçlendirme İşleri;
 • Duvar Tadilat ve İnşaat;
 • Korkuluk Onarımları veya Değiştirilmesi;
 • İstikrar için Katlanır;
 • Bitki Kaldırma ve Kök Tedavisi;
 • Otoyol, Demiryolları, Özel Siteler, Havaalanları, Türkiye ve Yurtdışı.

Dünya Genelinde Elastomer Mesnet

Yıllardır Türkiye ve dünya genelinde VEKKON Elastomer Mesnet  ve genleşme derzleri tedarik ediyor ve üretiyoruz. VEKKON Elastomer Mesnet  ve genleşme derzleri, trafiğe dikkat çeken bir konfor ile yol köprülerinin genişleme, daralma, çevrilme ve döndürme hareketlerini absorbe etmek için tasarlanmış, çelik takviyeli kauçuk modüllerinden oluşuyor ve etkin şekilde mühürlenmiş, düşük bakım ve kolay değiştirme sağlar.

VEKKON Elastomer Mesnet  serisi belirli uzunluklarda modüller halinde sağlanır ve yapısal eklemin her iki tarafına sabitlenir.

VEKKON modelleri, kaldırımlar, yürüyüş yolları, çarpık eklemlerin düzeltilmesi ve diğer konturlar için özel parçalar üretme imkanı sunar. Bu şekilde, contanın devamlılığı sağlanır.

Elastomer Mesnet Tasarım ilkeleri

Yorgunluğa dayanıklı

Modüler genleşme derzleri ve Elastomer Mesnet, geçen araç yükleri nedeniyle milyonlarca yüksek dinamik stres devrine maruz kalmaktadır. Bu dinamik yüklerin genleşme derz sistemlerinin uzun vadeli performansı üzerindeki önemini bilen VEKKON, modüler genleşme derzlerinde yorulmaya dayanıklı tasarım ilkeleri getiren patentli ürününü kullanılan sektörde lider bir şirkettir. Yorulma tasarımı hükümlerini içeren bir şartnamenin sözleşme dokümanlarına dahil edilmesi şiddetle önerilir.

Su Geçirmez Bütünlük

VEKKON Modüler Genleşme Ekleme Sistemi ve Elastomer Mesnet, sadece ortak aralığı köprülemekle kalmaz aynı zamanda yapıyı erken korozyona karşı korur. Şerit conta sızdırmazlık elemanının tasarımı, neopren conta pabuçunun merkez pervanesinin ve kenar kirişinin bez girintisine sıkıştırılmasına dayanır. Bu mekanik olarak kilitlenmiş neopren conta sadece mükemmel sızdırmazlık özellikleri sağlamakla kalmaz aynı zamanda yüksek çekilme direnci sağlar.

Köprü genleşme derzleri, Elastomer Mesnet ve sprey uygulamalı köprü döşemesi su yalıtım membranlarının imalatı, temini ve montajı sağlanır. 

VEKKON, köprü döşeme genleşme derzleri, Elastomer Mesnet temini ve montajını içeren sprey uygulanmış köprü güverte zarlarının temini ve uygulanmasını içeren köprü güvertesi koruması için inşaat mühendisliği ve yapı endüstrisine eksiksiz bir hizmet sunmaktadır.

Bölüm aynı zamanda hızlı ısıyla sertleşen, sprey uygulanmış metilmetakrilat zar olan VEKKON genleşme derzi su yalıtım sistemini üretmekte ve uygulamaktadır. VEKKON’un tüm ürünlerinin ispatlanmış bir geçmişe sahip olması ve VEKKON kendi bireysel müşteri garantisinin desteklediği sertifikalara ve geçerlilik belgelerine sahiptir.

Teknik departmanı sayesinde VEKKON, müşterilere komple bir paket sunabiliyor ve en uygun maliyetli çözümün seçilmesini sağlamak için başlangıç tasarımından son kuruluma kadar belli bir uygulamayı inceleyecek.

VEKKON Parmak Ek Bileşen Özellikleri

 • Hareketli parçaları olmayan basit bir tasarım
 • Herhangi bir köprü güvertesi barındıracak şekilde tasarlanmıştır
 • genleşme derz hareketi
 • Düşük gürültüye neden olan araç trafiği için sorunsuz bir geçiş
 • Küçük bir mürettebat ve minimum şerit kapanış süresi ile bakım kolaylığı için tasarlandı
 • Sudan yapıyı uzaklaştıracak bütünleşik kendi kendini temizleyen kapalı hücreli köpük contalar veya dayanıklı bir neopren kanalı ile birlikte verilebilir
 • Ankraj sisteminin kazısı olmaksızın değiştirilecek şekilde tasarlanmıştır.
 • Ağır kaldırma ekipmanlarına gerek kalmadan montaj kolaylığı sağlamak için üç ayak uzunluğunda sağlanabilir
 • Köprü güvertesi eğrilerini karşılamak için imal edilebilir
 • Köprü güverte ömrünü normal koşullar altında sürdürebilir
 • Gerdirilmiş ankrajlar ile beton başlıklara, beton blokajlara dökülebilir veya mevcut çelik elemanlara civatalı olarak verilebilir
Elastomer Mesnet ve Genleşme Derzi Neden Kullanılmalı?

Bilimdeki temel ders gereğince, esnek veya esnek olmayan tüm malzemeler, fiziksel sıcaklıklarındaki değişikliklerle birlikte fiziksel görünüşlerinde değişikliğe eğilimli olurlar. Beton esnek olmayan kategorilere aittir ve bundan dolayı fiziksel görünümünde bir değişiklik yapılmaksızın bükülmez veya gerilir. Betonun gücü ve sertliği çoğu zaman faydalı bir özellik olarak ortaya çıkarken, çevresel değişikliklerden etkilenen beton yapıların (binalar, köprüler, barajlar vb.) Ömrü ve güvenilirliği için ciddi riskler de oluşturabilir. Sıcaklıklardaki artış veya azalışla birlikte genişler ve daralır ve uygun önlemler bu fenomenle başa çıkılamıyorsa, bu değişiklikler çatlaklara neden olabilir ve yapısal öğelerde hafif kaymalara neden olabilir.

Genleşme Derzleri ve Elastomer Mesnet ile Tasarruf Edin!

Betonun genleşmesinde sıcaklığın zararlı etkilerini önlemek için derzler, köprü, duvarlar ve çatılar, döşeme plakaları, demiryolu rayları ve boru sistemleri gibi beton yapıların yapımına dahil edilmiştir. Beton yapılardaki bükülme gerilmeleri, bitişik katı temel bileşenlerinin dikey hareketleri nedeniyle üretilir; bir döşeme iki yapı arasında yer alıyorsa, yapıları bir arada tutmak için bir genleşme derzi gereklidir. Bu genleşme derzlerinin temel işlevi, bu gerilmeleri absorbe etmek ve yapısal elemanlara stres yaratmaksızın ciddi bir hasara neden olmadan ısıl büzülme ve genişlemeye izin vermektir.

Peki genleşme derzleri, Elastomer Mesnet  köprü inşasında nasıl yardımcı olur?

Betondan yapılmış köprüler diğer beton yapılarda olduğu gibi termal değişikliklere eğilimli olurlar ve bu nedenle bu değişikliklerle baş etmede ve köprülerde ciddi hasarları önlemek için yapısal unsurlarda değişikliklere ihtiyaç duyarlar. Beton köprüler, yalnızca termal değişiklikler nedeniyle değil, aynı zamanda betonun küçülmesi, yer çökmesi, buz ve hatta araç ağırlığından dolayı hafifçe genişler ve daralırlar. Tüm bu çevresel faktörlerle baş etmek için, köprü mühendisleri köprülerin çeşitli bölümleri arasında genleşme derzleri içerirler.

Maksimum fayda sağlamak için genleşme derzleri dikkatle tasarlanmalı ve beton yapılara yerleştirilmelidir. Bu eklemler, yapı boyunca eşitlik sağlamak ve eklemlerin çevresel değişiklikleri homojen bir şekilde absorbe etmesini sağlamak için yapıda eşit aralıklarla yerleştirilir. Köprü mühendisleri dikkatlice beton yapıya genleşme derzleri katıştırıp yerleştirirler ve geçişin düzgün olmasını sağlarlar, ancak asfalt kauçuğu köprüye yerleştirilirse, mühendislerin genleşme derzleri için küçük bir oda bırakmaları gerekir. Bu durumda, sürücüler o bölgede geçerken bir miktar darbe yaşayabilirler.

Hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Yük hücrelerini ölçüm cihazlarına tanıtmak için, yük hücrelerinin, tartılmış sistemin yatay olarak hareket etmesini sağlayan uygun desteklere ihtiyaç vardır.

Bu hareket, her durumda izin verilen bir yatay yer değiştirmeyle sınırlıdır. İlgili hareketin seviyesine bağlı olarak, farklı destek varyantları kullanılır ve Elastomer Mesnet, sarkaçlı yataklar, çok bilyalı rulmanlar ve konik bir uç / yuvaya sahip destekleri içerir.

Elastomer Mesnet destekleri, halka-burulma yük hücrelerine optimum güç girişi dahil olmak üzere birçok farklı şekilde kullanılabilir. Örneğin, huni ölçekleri, makaralı masa terazileri, vinç terazileri ve kamyon terazileri gibi tüm endüstriyel ölçeklerde bulunurlar.

Yapı: Elastomer Mesnet yükün yerleştirilmesi için itme parçasını, kendinden merkezleme için elastomeri ve yükü destek yapısına yönlendirmek için taban plakasını içerir. Biri diğerinin üstünde yatan kauçuk ve metal katmanlardan oluşurlar. Bu onları yatay yönde çok esnek ve yumuşak yapar, ancak dikey yönde çok serttir. Bu nedenle, yanal çarpma, hareket ve titreşimlerden nispeten etkilenmeyen zorlu endüstriyel ortamlara mükemmel şekilde uygundurlar. Diğer bir özellik ise, desteğe kalıcı olarak bağlı olmaları ve küçük enine kuvvetler ile çalışılırken yönlendirilmeleri gerekmemektedir, bunların hepsi mükemmel bir işleve dönüşmektedir.

Fonksiyon: Elastomer Mesnet ölçülecek ağırlık, itme parçası üzerinden yük hücresine sokulur. Tasarımı nedeniyle, dikey yay sıkıştırması çok düşük ve yüke orantılıdır. Yanal kuvvetler Elastomer Mesneti paralel olarak bozar. Daha fazla yanal kuvvet olmadığı anda otomatik olarak merkezlenir.

Kompakt montaj olarak bilinen komple tartım modülleri de çok kullanışlıdır.

VEKKON Elastomer Mesnet, üstün termal ve kimyasal direnç için tasarlanmıştır. Bileşenler için yaygın olarak kullanılan Elastomer Mesnet, aktarma organları uygulamalarında ve hava yönetim sistemlerinde uzun ömürlü olmalarına yardımcı olur ve geniş bir sıcaklık aralığında farklı kimyasallara maruz kalan diğer ortamlarda uzun süreli dayanıklılık sağlar.

Elastomer Mesnet ile üretilen motor ve şanzıman contaları, servis akışkanlarına karşı direnç sağlar ve sıkıştırma altındayken sızdırmazlık özelliklerini korur. Elastomer Mesnet  ile yapılan şanzıman dudaklı keçeler, sıcak veya soğuk olan basınca dayanıklıdır.

Elastomer Mesnet Özellikleri ve Uygulamalarına Hızlı Bir Kılavuz

Elastomer Mesnet, elastomer özelliklerine sahip bir dizi malzemeyi kapsar ve çeşitli uygulamalar için etkili ve güvenilir çözümler sunar.

Elastomer Mesnet, doğal kauçuğa alternatif olarak oluşturuldu ve genel kauçuk endüstrisinde kullanılan termoset kauçuk polimerlerden yüksek kimyasal ve otomotiv uygulamaları için yüksek performanslı fluoroelastomerlere kadar materyalleri içerecek şekilde genişletildi.

En Önemli Olan Özelliklere Odaklanın

Tipik olarak, Elastomer Mesnet, gerek sızdırmazlık gerekse esneklik, dayanıklılık veya güvenilirlik gibi önemli performans özellikleri için seçilir. Çeşitli endüstriyel kullanımlardaki metallerin yerini almak için mukavemet ve esneklik için kullanılmak üzere özel malzemeler sunuyoruz.

Elastomer Mesnet özellikleri esneklik içerir – bazı elastomerik malzemeler tekrar tekrar iki katı uzunluğuna gerilebilir ve orijinal şekillerine geri dönebilir. Son kullanım gereksinimleri için polimer bileşiminden, cam geçiş sıcaklığından daha fazla esneklik sağlarlar ve yüksek sıcaklıklarda erimezler. Sonuç olarak, Elastomer Mesnet, hortumlar ve kablolardan yapıştırıcılara ve giysilere kadar sayısız üründe kullanılmaktadır.

Elastomer Mesnet Nasıl Üretilir?

Elastomer kauçuk bileşikleri beş ila on içerikten yapılır, her bileşen spesifik bir rol oynar. Polimer ana bileşendir ve ısı ve kimyasal direncin yanı sıra düşük sıcaklık performansını da belirler. Güçlendirme özellikleri için kuvvetlendirici dolgu maddesi tipik olarak karbon siyahıdır. Düşük sıcaklık özelliklerini geliştirmek için bir plastikleştirici kullanılır. Diğer bileşenler arasında antioksidanlar, bir salım paketi, bir yanma geciktirici, bir iyileştirici ve bir hızlandırıcı bulunur. Bir baz polimerden yüzlerce bileşik yapılabilir.

Bir pişirme benzetmesi, Elastomer Mesnet bileşikleri yapma işlemini tanımlamanın iyi bir yoludur. Polimer un, yumurtanın yumurtasıdır, yumuşatıcı ve salım sağlayan paket tereyağıdır ve şişirici madde kabartma tozudır. Bu bileşenler karıştırılır ve daha sonra kalıplar “ateş” ten kaçınmak için düşük sıcaklıkta doldurulur. Daha sonra, karışım, özelliklerin doğru dengesini elde etmek için “fırın” ile kürlenir.

Kürlenme Kritiktir

Elastomer Mesnet kürleme, yüksek bir sıcaklıkta yapılır ve çapraz bağlarla bağlı uzun zincirli polimerler oluşturmaya yardımcı olur. Bu çapraz bağlar elastik bir doğa oluşturur ve bitmiş malzemeye geri kazanım özellikleri sağlar. Isı ve basınç altında da kararlılar. Elastomer Mesnet özellikleri ve performans dereceleri, kullanılan malzeme ve kürleme adımlarının nihai sonucudur, oldukça spesifik uygulama gereksinimlerini karşılayabilecek özelliklerde Elastomer Mesnet geliştirmesine izin verir.

Performans notları

Geniş performans dereceleri en temelden yüksek performansa kadar çeşitlilik gösterir. Doğru notu seçmek çok önemlidir. Aşırı belirleme, bir uygulamanın gerektirdiğinden daha fazla performansa yol açabilir. Ancak, daha düşük bir ürün veya üretim sürecine yol açıyorsa, niteleyici de maliyetli olabilir.

 • Akrilik / Etilen Kopolimer
 • İyi yağ, yakıt ve ozon direnci
 • Yüksek performans
 • Floroelastomerler (
 • 200 ºC’den yüksek ısı direnci
 • Çok iyi kimyasal direnç
 • Çok yüksek performans                              

İşleme Kalitesi

Elastomer Mesnet, bileşiğe ve istenen sonuca bağlı olarak çeşitli şekillerde işlenebilir. Enjeksiyon kalıplama, kauçuk bileşiği raylardan ve kalıba zorlamak için yüksek basınç kullanır. Başka bir kalıplama tekniği sıkıştırmadır. Bu işlem çok yüksek viskoziteli bileşikleri işleyebilir. Başlangıçta, bileşik bir ön formda işlenir; Daha sonra, ön kalıp bir kalıp haline getirilir ve iyileştirilir. Elastomer Mesnet ‘ dan yapılan parçalar  tipik olarak sıkıştırma kalıplama işleminden sonra sertleşir .

Ekstrüzyon hortumlar, borular, tel ve kablo için kullanılır. Anahtar, ekstrüzyon sırasında bir sertleşme reaksiyonundan kaçınmaktır. Hortumlar ve tüpler tipik olarak, bir yama işlemi kullanılarak bir buhar otoklavında sertleştirilir, daha sonra gerekli şekle ulaşmak için şekillendirilmiş bir mandrel üzerine yerleştirilir.