TR | EN

Mesnet Çeşitleri ve Özellikleri

İşiniz için en uygun mesnet seçimi yapmak gerçekten zorlayıcı olabilir. Mesnet çeşitliliği sayısındaki fazlalık karar verme sürecini zora sokabilmektedir. Mesnet Çeşitleri ve Özellikleri yazımız ile sizlere mesnetlerle ilgili genel bilgiler vererek yol göstermenin sizler açısından yararlı olabileceğini düşündük.

Mesnet Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Mesnet Çeşitleri ve Özellikleri genel olarak şu şekildedir:

  • Sabit bilyalı mesnetler
  • Tek sıralı eğik bilyalı mesnet ve dört nokta temaslı mesnet
  • Çift sıralı eğik bilyalı mesnet
  • Çift sıralı oynak bilyalı mesnet
  • Silindirik makaralı
  • İğneli 
  • Konik makaralı

Mesnet Özellikleri Nelerdir?

Mesnet Çeşitleri ve Özellikleri, mesnetlerin isimlerinden anlayacağınız gibi çeşit sayısı oldukça fazla. Tabi ki işiniz için mesnet seçme konusunda desteğe ihtiyacınız varsa bizi arayarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

4

Sabit Bilyalı Mesnet Özellikleri

Sabit bilyalı diğer adıyla tek sıralı radyal mesnetler en çok kullanılan mesnet türlerinden biridir. Sabit bilyalı mesnetler basit tasarımlıdır. Bu sayede çok yönlü olarak kullanılabilirler. Ayrıca tasarımındaki sadelik sayesinde fiyatı da çok ekonomiktir. Bu da sabit bilyalı mesnetlerin çok tercih edilmesini sağlar.

Tek Sıralı Eğik Bilyalı Mesnet 

Bu tip mesnetler kendinden tutucuya sahiptir. Tek sıralı eğik bilyalı mesnetlerin her bir halkasında bir alt omuz bir de yüksek omuz bulunur.  Bu olukların, temas açısı normalde α = 40 o olacak şekilde yerleştirilir.

Bu konfigürasyondaki daha yüksek sayıda bilye, sadece radyal kuvvetlere değil, aynı zamanda, daha büyük eksenel kuvvetlere, derin yivli bilyalı rulmanlardan bir yönde (yüksek omuza doğru) dayanabileceği anlamına gelir.

Çift Sıralı Eğik Bilyalı Mesnetler

Çift sıralı eğik bilyalı mesnet α = 25 o veya 35 o ile bir çift ayna görüntüsü bileşik tek sıralı eğik bilyalı mesnetlere karşılık gelir. Bu nedenle her iki yönde radyal ve yüksek eksenel kuvvetlere dayanabilir.

Çift Sıralı Oynak Bilyalı Mesnet

Oynak bilyalı mesnetler konik bir deliğe sahiptir. İhtiyaca göre bu delik silindirik şekilde de olabilir. Oynak bilyalı mesnetler çift sıralı yatağa sahiptir. Dış bilezikteki içi boş küre yarışı sayesinde milin yer değiştirmesini ve yanlış hizalamayı telafi edebilir . Her iki yönde radyal yüklere ve eksenel yüklere maruz bırakılabilir.

Silindirik Makaralı Mesnet

Makaralı mesnetler adından anlaşılacağı gibi silindirik şekildedir. Bu mesnetler aynı boyuttaki mesnetlerde daha büyük radyal yükleri destekleyebilir.

Sökülebilir silindirik makaralı rulmanlar sadece küçük eksenel kuvvetleri destekleyebilir ve doğru şekilde hizalanmış yatakları gerektirir.

İğneli Mesnetler

Özel bir silindirik makaralı rulman tipi olup, içerisinde bir kafes, iğneli makaraları birbirinden belirli bir mesafede ve birbirlerine paralel tutmak için ayırır. Yatak, bir iç bileziği olan veya olmayan bir şekilde tedarik edilir ve sadece radyal kuvvetler için uygundur. Küçük genel çapıyla, radyal yönde yüksek sertlik derecesiyle ve eşit olmayan bir yüke nispeten duyarsızlığıyla karakterize edilebilir.

Konik Makaralı Mesnet

Konik makaralı mesnetlerdeki halka yarışları, kinematik kuvvetlerin etkisiyle bir noktaya yaklaşması gereken koni biçimli kabuklardır. Α = 15 o (30 o ) olan rulmanlar hem radyal hem de eksenel yönlerde yüksek yükleri destekleyebilir. Sökülebilir dış halka, montajı ve sökülmesini kolaylaştırır; konik makaralı mesnetler ayna görüntüsü çiftlerine monte edilir.