TR | EN

Modüler Genleşme Derzleri

İnşaatlarda ve köprü gibi büyük yapılarda, Modüler Genleşme Derzleri, aşağıdakilerden kaynaklanan yapı hareketi nedeniyle yapı malzemeleri üzerindeki stresin hafifletilmesi için tasarlanmış bir orta yapı ayrımıdır:

 • sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan ısıl genleşme ve kasılma,
 • rüzgardan kaynaklanan salınım
 • sismik olaylar
 • statik yük sapması
 • canlı yük defleksiyonu

Modüler Genleşme Derzi Nedir?

Modüler Genleşme Derzleri sistemleri, boşluğu kapatmak ve bina montaj işlevlerini geri yüklerken beklenen hareketleri de kapsar.

Modüler Genleşme Derzleri

Modüler Genleşme Derzleri

Örneğin, bir yapı ısındığı zaman, inşa edildiği yapı malzemeleri genişler. Bu, “Modüler Genleşme Derzleri” kapanmasına ve dolayısıyla boşluğa yerleştirilen genleşme derz sisteminin sıkışmasına neden olur.

Köprü Modüler Genleşme Derzleri (veya genleşme derzleri), iki yapı arasında sürekli trafik sağlayacak şekilde tasarlanmıştır ve sürtünme ve çekme etkileri, sıcaklık değişimleri veya canlı yük altındaki deformasyonlar nedeniyle yapısal hareketleri barındırmak için gereklidir. Betonarme, ön gerilmeli beton, kompozit ve çelik yapılar için uygundurlar ve özellikle köprü döşemeleri için uygundur.

Modüler Genleşme Derzleri, köprülerin inşasında ve yenilenmesinde yaygın olarak kullanılan beton pekiştirme yöntemidir.

Yüksek mukavemetli çelik tendonlar beton yerleştirilmeden önce kanallara veya kovanlara yerleştirilir. Modüler Genleşme Derzleri beton güçlendikten sonra, servis yükleri uygulanmadan önce tendonları çekerek ve betonun dış kenarlarına demirleyerek gerginlik uygulanır.

Post-germe

VEKKON Endüstri A.Ş yıllardır post-germe yeniliğin ön saflarında yer alıyor ve şimdi yüksek performans ve dayanıklılığı birleştiren en yeni Modüler Genleşme Derzleri ve post germe sistemleri sunuyor.

Gerdirme tekniği aşağıdaki alanlara uygulanabilir:

 • Köprü iskele ve iskele
 • Nükleer sınırlayıcı gemiler
 • Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) depolama tankları
 • Açık deniz platformları
 • Rüzgar türbin kuleleri

Modüler Genleşme Derzleri, köprü kalıcı kablolarda dünya lideri olup üstün yorulma direnci, korozyona karşı koruma, kolay kontrol ve kolay değiştirme sağlayan Modüler Genleşme Derzleri ve kablo teknolojisine sahiptir.

MODÜLER GENLEŞME DERZLERİ KÖPRÜ HİZMETLERİ ŞUNLARI İÇERİR:

 • Post-germe
 • Beton onarımları
 • Kablo köprüleri kal
 • Köprü yatağı değiştirme
 • Modüler Genleşme Derzleri

ÖNGERİLMELİ ÇÖZÜMLER

Mimarlar, geliştirici ve tasarım büroları, binaları tasarlamak ve oluşturmak için faydalarını kullandıklarından, post-gerdirme ile ön gerilim binalar sektöründe gittikçe yaygınlaşmaktadır

Çağdaş mimari trendler, büyük, kesintisiz taban alanlarını ve temelde dayanıklı ve işlevsel olmakla birlikte değişimi ve etrafında hareket etmesi kolay esnek dahili düzenleri destekliyor. Bu çoklu gereksinimler post gerdirme ile ön gerilimle karşılanabilir ve bu sayede asgari sayıda sütun ve azaltılmış zemin kalınlığı ile engellenmeyen genişlik aralıkları elde etmek mümkün olur.

Modüler Genleşme Derzleri ön gerilim sistemleri zeminlerde, temel döşemelerde ve bina transfer yapılarında kullanılabilir. Bunlar aşağıdakileri içeren geniş bir yelpazede yapıları optimize etmek için uygun maliyetli, güvenilir bir çözümdür:

 • Konut inşaatları
 • Yüksek katlı ofis binaları
 • Alışveriş merkezleri
 • Yeraltı veya üstü açık otoparklar
 • Hastaneler
 • Okullar
 • Endüstriyel binalar
 • Spor Salonları

YAPISAL AKSESUARLAR İÇİN MODÜLER GENLEŞME DERZLERİ ÇÖZÜMLERİ

VEKKON Endüstri A.Ş Modüler Genleşme Derzleri, aşağıdakileri içeren geniş bir yelpazede yapısal aksesuarlar üretir ve tedarik eder:

 • Rulmanlar – üstyapı ile destekler arasında yüklerin aktarılmasını sağlamak ve hareket ve dönüşü sağlamak için tasarlanmıştır.
 • Genişleme derzleri (Modüler Genleşme Derzleri) – ya da (hareket derzleri) iki yapı arasında sürekli trafik sağlayacak şekilde tasarlanmıştır ve yapısal hareketleri barındırmak için gereklidir.
 • Deprem koruma cihazları – bir sismik olay sırasında güverte ve iskeleler arasındaki atalet kuvvetlerinin iletilmesini azaltmak için tasarlanmıştır.

Bu çözümler binalarda, özellikle kurulum ve dayanıklılık bakımından sayısız avantajlar sunmaktadır.

Modüler Genleşme Derzleri kapsamlı tecrübesi ve yenilikçi uygulamaları, uzmanlaşmış becerilerimizi bir defalık amiral gemisi projelerine aktarmamızı sağlıyor. VEKKON Endüstri A.Ş, binalarda ve köprülerde öncü çalışmaların yanı sıra heykel sanat çalışmalarının geliştirilmesinde de yer almıştır.

VEKKON Endüstri A.Ş çözümleri, kendi bünyesinde bir tasarım ekibi ve deneyimli site yöneticileri ve operatörleri kullanarak, modern inşaat mühendisliği ve büyük bina projelerinin en yüksek standartlarını karşılar.

Hizmetler 

 • Yapım yöntemleri
 • Gergi gerilmesi
 • Kablo
 • Modüler Genleşme Derzleri

VEKKON Endüstri A.Ş kökleri köprü inşası, köprü onarımları ve köprü rulman  imalatçısı uzmanıdır, bu alandaki bilgi ve tecrübemiz eşsizdir. Yapısal sistemlerin tasarımında, yapımında, test edilmesinde ve izlenmesinde uzun yıllara dayanan deneyime sahip olan Modüler Genleşme Derzleri, onarım ve güçlendirme alanında olağanüstü bilgiler ve kaynaklara sahiptir. Köprü çalışmalarımız hakkındaki kapsamlı geçmiş performansımız, büyük ve küçük projeleri tamamlama ve her zaman en yüksek standartta olma özelliklerini göstermektedir. Geleneksel olarak ana iş alanımız otoyol yapımları üzerindeydi, ancak VEKKON Endüstri A.Ş hem demiryolu sektöründe hem de uzman inşaat mühendisleri ve yapısal geliştirme uzmanları olarak aktif olarak yer almıştır.

RULMANLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

VEKKON Endüstri A.Ş, Ankara’da köprü yataklarının önde gelen tasarımcısı ve üreticisi olarak hizmet içi rulmanların değerlendirilmesinde oldukça niteliklidir.

İMALAT VE TEDARİKİ

VEKKON Endüstri A.Ş, hem mekanik hem de elastomerik olarak yenilikçi rulman çeşitleri sunmaktadır ve fabrikamızda ISO 9001 gereksinimlerini aşan kalite kontrollü koşullarda üretilmektedir. Tasarımcılar sıklıkla modifikasyonları Standart rulmanlarımız, değiştirme işlemlerini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

DEĞİŞTİRME

Modüler Genleşme Derzleri üreticisi VEKKON Endüstri A.Ş, bir ana yüklenici bazında hem de bir taşeron olarak, bir “tek durak” köprü taşıyan değiştirme hizmeti sunmaktadır. Köprü yatak değiştirme servisimiz, tasarımcı, köprü rulman imalatçısı olarak seçkin konumumuzu, paletleme sistemlerinin tasarımı, temini ve işletimi konusundaki uzmanlığımız ve harç ve epoksiler gibi özel inşaat kimyasalları konusundaki bilgilerimiz ile birleştirmektedir.

Beton onarımları, bakım teknikleri ve güçlendirme çözümleri konusunda uzmanlaşmış ve müşterilere tüm beton onarım gereksinimleri için “tek durak” müteahhitlik hizmeti sunabiliyor.

VEKKON Endüstri AŞ kendi bünyesindeki tasarım bölümü ve yüksek eğitimli ve motivasyonlu iş gücü, beton onarımları ve yapısal güçlendirme konularında kapsamlı tecrübeye sahiptir ve şirket, en son malzeme mühendisliğinden faydalanarak somut onarımlar ve güçlendirme çözümleri sağlamak için büyük malzeme tedarikçileri ile yakın işbirliği içinde çalışır.

DEĞERLENDİRME, TEŞHİS, ÖNLEME VE TEDAVİ

VEKKON Endüstri A.Ş, müşterilerin somut yapı problemlerini doğru bir şekilde değerlendirebilmesi ve uygun onarım stratejilerini belirleyebilmesi için kapsamlı bir test yelpazesi sunmaktadır. Test teknikleri kapsama anketleri, yarı hücre testi, toz örnekleme, kimyasal analiz ve kusur anketleri içerir. VEKKON, en son bilgisayar destekli teşhis teknikleri ve ekipmanlarını kullanarak yapısal değerlendirmeler ve ‘sağlık kontrolleri’ sunan nitelikli mühendisler ve teknisyenlerden oluşan özel kaynaklara sahiptir.

Modüler Genleşme Derzleri, yol köprülerinde en sık kullanılan genleşme derzleri türüdür.  Yan yana düzenlenmiş ve eşit olarak kontrol edilen özel çelik kaynak elemanları sayesinde, özel yük taşıma ve kontrol sistemlerinde, form-ve kuvvet-oturtmalı kenetlemeli ara sızdırmazlık elemanlarının yanı sıra sızdırmazlık için kalıcı bağlantı ile sürekli bir ankrajla işaretlenmiş ara conta elemanları ile desteklenir.Modüler Genleşme Derzleri köprülerin, binaların ve diğer yapıların hizmet içi denetimi, varlık sahiplerine durum hakkında hayati bilgiler sağlar.

Kusurların veya görünmeyen, potansiyel olarak zararlı değişikliklerin erken tespit edilmesi, müşterilerin tasarım ömrünü uzatmak ve uzun vadeli bakım masraflarını en aza indirmek için onarım ve tedavi uygulamasına olanak tanır.

VEKKON, geniş bir kaynak yelpazesinden malzeme seçimi onarımı konusunda müşterilere tarafsız tavsiyeler verebilmektedir.

BETON ONARIMLARI

VEKKON Endüstri A.Ş onarımları, en son metodları ve malzemeleri kullanarak, büzülmüş, kırılmış, petekli veya başka türlü hasar görmüş betonları onarır:

 • Yama ve ince bağ onarımlarında modifiye edilmiş harçlar
 • Epoksi, polyester ve çimento esaslı harçlar kullanılarak basınç ve / veya vakum reçine enjeksiyonu
 • Püskürtme betonu
 • Sızdırmaz conta

BETON DEĞİŞTİRME

Beton zayıf durumda ya da güçlenmesi gerekiyorsa, yerine koyma genellikle tek uygulanabilir seçenektir. VEKKON, kendi bünyesindeki ekip tarafından gerçekleştirilen geleneksel sökme yöntemleri veya hidro-emisyon (ultra yüksek basınçlı su jeti) ile beton uzaklaştırma sağlayabilir. Daha sonra, yüksek performanslı onarım betonları ve harçları kullanılarak beton değiştirme işlemi yapılır.

KAPLAMALAR VE TAMAMLAYICI HİZMETLER

VEKKON Endüstri A.Ş tarafından sağlanan restoratif kaplamalar ve beton tedavileri arasında korozyon önleyiciler, karbonatlaşma önleyici kaplamalar, su yalıtım membranları, boyalar ve dekoratif kaplamalar bulunur. Modüler Genleşme Derzleri ve beton tamiratı, köprülerin, binaların, otoparkların ve diğer endüstriyel yapıların onarımı ve güçlendirilmesi gibi sık sık yapılan diğer güçlendirme ve iyileştirici çalışmaların yanı sıra gerçekleştirilir.

Modüler derz sistemleri, akış suyunun alt yapıdan geçmesini sağlarken derz boşluğunu etkili bir şekilde kapatır.

Kutu sızdırmazlık sistemi, sızdırmazModüler Genleşme Derzleri tasarımında ve güvenilirliğinde en üst düzeyde sağlar. Şerit conta sistemi, sahada kurması kolay olan bir iç kilitleme tek katmanlı şerit bezi kullanır. Modüler bağlantı sistemleri beş önemli tasarım özelliğinden oluşur.

Bu özelliklerModüler Genleşme Derzleri sistemi sağlam, uzun ömürlü, su geçirmez ve neredeyse hiç bakım gerektirmeyen hale getirir.

Dünyanın her yerindeki en zorlu köprü koşullarında kanıtlanmış saha, Modüler Genleşme Derzleri sistemi, en yüksek üretim standartlarına uygun olarak sipariş vermek için üretilmiştir ve çeşitli koşullar ve hareket gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanabilir.

Bu uzun ömür, kısmen, sürekli yük hareketini barındırma esnekliği ile trafik yüklerini desteklemek için gücü birleştiren bir çelik çoklu destek çubuğu sisteminden oluşan temel tasarım konseptinden gelmektedir. Günümüzde uzun süreli köprü yapı uygulamaları için geniş hareket modüler genleşme derzleri üretiminde dünya lideridir.
Modüler Genleşme Derzleri , aynı zamanda, yapılar hizmetini ve sismik hareketleri desteklerken, uzunlamasına, enine ve dikey yönlerde hareket etmeyi de mümkün kılmaktadır. Sismik uyarımdan sonra da fonksiyonel olacak şekilde tasarlanmıştır. Modüler Genleşme Derzleri tasarımı, açık eklemi çevreleyen destek çubuklarıyla birlikte destek kenarı ve merkez kirişlerden oluşur. Sistem, her merkez kirişin eşit aralıklı olmasını sağlayan bir mekanik kontrol sistemi ile donatılmıştır. Su geçirmez bir sistemin bütünlüğünü sağlamak için sızdırmazlık elemanları kullanılır.

Özellikler:

 • Mekanik Kilitli Contalar.
 • Ayırma Kirişleri ve Destek Çubukları Arasındaki Rijit Ara Bağlantılar.
 • Karşı Kuvvet Kontrol Mekanizması.
 • Esnek Destek Yapısı.
 • Her bir parça, betonu kırmadan ve tüm eklemi sökmeden değiştirilebilir
Depremler ve Modüler Genleşme Derzleri

Büyük depremlerden gözlemler, uzun süreli bir köprünün ciddi hasara yol açabilecek bitişik bölümler arasında diferansiyel harekete maruz kaldığını göstermektedir. Bunun nedenleri, katılımcı yapısal elemanların farklı temel frekanslarını, mekansal olarak değişen yer hareketini ve toprak-yapı etkileşimini içermektedir. Yer hareketinin uzamsal varyasyonu esas olarak üç kaynaktan, yani sonlu dalga hızından kaynaklanan dalga geçişi etkisinden, sismik dalgaların yansıma, kırılma ve üst üste gelmesinden dolayı tutarlılık kaybından ve farklı yerel toprak koşullarından kaynaklanan saha etkisinden kaynaklanmaktadır. Sismik analizlerde genellikle tek tip zemin hareketleri varsayılmaktadır. Bununla birlikte, bu durum, zemin özelliklerinin, basitlik açısından, ihmal edilebilir dalga geçişi etkisiyle homojen olarak kabul edilebildiği, binaların veya sınırlı yatay uzantının diğer yapıları için sadece haklı bir gerekçedir. Köprüler gibi uzun yapılar için, yer değiştirmelerin mekansal değişkenliği, göreli yer değiştirmelerin göz ardı edilmesini önlemek için düşünülmelidir. Bu yüzden Modüler Genleşme Derzleri ve expansion joint de denilene genleşme derzleri kullanılmalıdır.

Modüler Genleşme Derzleri  üstyapı ve alt yapıdaki bozulmanın başlıca nedeni genleşme derz sistemleridir. Köprü mühendisleri ve bakım personeli, daha uzun ve bakım gerektirmeyen genleşme derzleri ile uzun süredir desteklenmektedir. Daha uzun açıklıklar ile, genleşme derzleri daha büyük hale gelmiştir.

Her inşaat malzemesi sıcaklıktan etkilenir. Isıtıldığında, genişler ve soğutulduğunda da sözleşme yapar. Büyük yapılarda, bu boyut, yapıya zarar verecek boyutta bir değişikliği temsil edebilir. Bazen bir hareket eklemi olarak adlandırılan bir genleşme derzi, inşaat malzemelerinin ısıl genleşmesi ve büzülmesini emniyetli bir şekilde emmek için tasarlanmış bir düzenektir. AyrıcaModüler Genleşme Derzleri, titreşimi absorbe etmek, parçaları bir arada tutmak veya yer yerleşimi veya deprem nedeniyle harekete izin vermek için kullanılırlar. Isıl genleşme araştırması halen yapılmaktadır ve muhtemelen her zaman, genişlemenin yapılar üzerindeki etkileri ile ilgili olacaktır.

Daralma derzi, genleşme derzi ve inşaat derzi, cc kaplamalarda sağlanan üç tür enine derzdir.

Kontraksiyon eklemi, rastgele parçalanmayı kontrol etmek için beton levhalara yerleştirilir. Daralma derzleri, 3 mm’den daha az olmayan genişlikteki olukların kesilmesiyle ve kaplama kalınlığının yaklaşık %25 ila 30’unun derinliğinde kesilerek oluşturulur; böylece, ince büzülme çatlağı, kaldırımın ilk kürlenme süresi boyunca, zayıflamış bölümdeki her oluğun altında oluşturulur. İnce büzülme çatlaklarının genişlemesini önlemek için büzülme derzlerinde çelik donatı sağlanabilir.

Yakın aralıklı büzülme derzleri, cc kaldırım levhasının üst ve alt kısmı arasındaki sıcaklık farkından dolayı geliştirilen çarpma gerilmelerinin bir kısmını hafifletmeye yardımcı olur.

Modüler Genleşme Derzleri

Yılın sıcak mevsimi boyunca, cc kaldırım levhaları kaldırımın sıcaklığındaki genel artış nedeniyle genişler. Benzer şekilde soğuk mevsimlerde de sözleşme yaparlar. Bu nedenle, cc plakalarının uzunluğundaki varyasyonu karşılamak için, genleşme derzleri, bir dizi kasılma derzlerinden sonra, oldukça uzun aralıklarla, cc kaldırımının enine doğrultusunda sağlanır. Genleşme derzleri, levhanın tam derinliği boyunca, iki levha arasında yaklaşık 20 mm’lik bir aralık ile derzler boyunca oluşturulur.

Böylece cc kaldırım levhasıModüler Genleşme Derzleri  boyunca ayrılır ve bu nedenle genleşme derzi boyunca yük transferi olmaz ve bu eklemler boyunca cc kaldırımının zayıf kesitine neden olur. Cc kaplama levhasının bu konumlarını güçlendirmek ve genleşme derzine karşı yük transferi sağlamak için, inşaat sırasında uygun çelik ‘dübel çubukları’ tasarlanır ve kurulur.

İnşaat eklemleri

Betonarme işlerinin günün sonunda durdurulduğu ya da beton kaplamanın başka bir nedenden dolayı askıya alındığı cc kaplamalarının yapımında, bir inşaat derzi oluşur. İnşaat derzleri, levhanın tam derinliği boyunca derzler boyunca oluşturulduğundan, yük transferi için uygun şekilde tasarlanmış dübel çubuklarının sağlanması gerekir.

Mümkün olduğunca, en yakınModüler Genleşme Derzleri işin askıya alınmasıyla, inşaat derzinin bir genleşme derzi ile birleştirilmesi tavsiye edilir, böylece dümen çubuğu sistemi yük transferi için kullanılabilir olacaktır.