TR | EN

Pot Bearings

Çelik levhanın içine gömülü elastomerik yataklı tencere kauçuk yatağı olarak da bilinen Pot Bearings, sabit tencere yatağı, kılavuzlu tencere yatağı ve serbest kayan tencere yatağı olarak ayrılabilir.

Pot Bearings,(Pot Yatakları) büyük yükleri, geniş yatay yer değiştirmeleri ve kapalı alanlarda büyük dönme gereksinimlerini almak için özel tip rulman yataklarıdır. Elastomerik yatakların yükleme kapasitesi sınırlıdır, tencere yatakları bu sorunu çözerken, tencere yatakları genellikle köprüler büyük yatak reaksiyonlarına ihtiyaç duyduğunda kullanım için uygun olarak kabul edilir.

Sabit Pot Bearings (Pot Yatakları)  her yöne hareketsizdir. Yüklerin altında, elastomerik yatak yastığı davranır, herhangi bir eksende dönmeyi sağlayan sıkıştırılamaz bir kapalı sıvıyı sever.

Çelik kılavuz kenarlı Pot Bearings sadece bir yönde hareket ettirilebilir. Paslanmaz çelik kızak ve PTFE kızak, sürtünme katsayısını daha da azaltır ve kılavuzlu tencere yatağı yatay yükler nispeten küçük olduğunda en iyi şekilde kullanılır.

  • Pot Bearings (Pot Yatakları) taşıma kapasitesi tasarım kapasitesinin% 100’üdür ve % 10’luk aşırı yüklenmeye izin verir.
  • Çalışma sıcaklığı -25 ° C ile + 60 ° C arasında değiştiğinde, asgari tasarım sürtünme katsayısı  pot bearing 0,03’üdür. Çalışma sıcaklığı  -40 ° C ile + 60 ° C arasında değiştiği zaman, tencere yatağının minimum tasarım sürtünme katsayısı 0.06’dır.
  • Çanak yatağın maksimum dönüşü 0.03 rad’dur.
  • Çalışma sıcaklığı:

Normal sıcaklık tipi: -25 ° C ila +60 ° C.
Soğuk direnç tipi: -40 ° C ila +60 ° C.

Pot Bearings, çelik bir silindir içine yerleştirilmiş elastomerik bir disk üzerine sıkıştırılarak dikey yük taşıyan ve diskin deformasyonları ile dönüşleri barındıran bir rulmandır. Üç eksenli bir basınç altında olan elastomer, deformasyona karşı düşük direnç sağlar, ancak dikey dikliği arttırır. Pot Bearings, dikey yük, yatay kuvvetleri taşıyabilir ve yatay eksen boyunca dönmenin yanı sıra harekete izin verir. Bu tip rulmanlar, yol, köprü, oditoryumlar, hava yolları vb. İçin büyük talep görmektedir.

Çanak tip Pot Bearings – sabit veya kaymalı – herhangi bir yönde 0,040 radyana kadar dönüşleri barındırabilir ve yatay yük veya deplasmanları barındıracak şekilde tasarlanabilir. Bir Pot Bearings, sığ / oyuk çelik bir silindirden veya içine sıkıca yerleştirilmiş çelik silindirden biraz daha kısa olan bir elastomerik diskli mesnetlerden oluşur. Çelik silindirin içine bir çelik disk veya piston sığar ve elastomerik diskte taşınır. Elastomeri kabın içinde tutmak için yassı pirinç conta halkaları kullanılır. Elastomer, dönme meydana geldikçe, kap içinde akan viskoz bir sıvı gibi davranır.