TR | EN

Pot Mesnet

Pot Mesnet düşey, yatay, boyuna enine yük kombinasyonları ve dönmeleri taşımak için geliştirilmiştir.

VEKKON Endüstri A.Ş olarak Elastomer Mesnet ve Genleşme Derz imalatlarımızın yanı sıra, özel mig , tig ve alüminyum kaynak teknolojimizle her türlü fabrikasyon imalat yapma kapasitesine sahibiz.

Hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

VEKKON Endüstri A.Ş sorunlarınıza çözüm olacak tüm mesnet çeşitlerini üretebilir. Ürettiğimiz Elastomer Mesnet çeşitleri:

 1. ELASTOMER KÖPRÜ MESNETLERİ : Neopren bloklar kirişten alt yapıya yükün uniform ve yumuşak hareketine izin verir ve yük altında kirişin sapmasına göre yatakta dönme sağlar. Temel kuvvetler nedeniyle sebep olan kirişin enine ve boyuna hareketini kolaylaştırır.
 2. Yatay Yük Mesnetleri: Belli bir yöndeki yükü emmek için kullanılabilir.
 3. Pot Mesnet: Düşey, yatay, boyuna enine yük kombinasyonları ve dönmeleri taşımak için geliştirilmiştir.
 4. Köprü Genleşme Derzi: Genleşme derzleri iki yapı arasında sıcaklık farkları veya başka nedenlerle sünme ve büzülme etkileri, ısı değişiklikleri ve yük altında şekil değiştirmeye bağlı sürekli yapısal hareket trafiğine yardımcı olur. Betonarme, ön-gerilmeli beton, karma ve çelik yapıların tümü ve özellikle köprü tabliyelerinde kullanılabilir.
 5. Sismik İzolatörler:  Sismik enerji ve hareketleri emmeye yardımcı olan araçlar.
 6. Küresel Mesnet
 7. Yatay Mesnet

Pot Mesnet özelliklerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

Pot Mesnet Ana Bileşenleri: Taban plakası, Küresel PTFE kayma levhası, Konveks levha, PTFE kayar levha, Paslanmaz çelik levha, Üst plaka.

Pot Mesnet Özellikleri: Küresel yatak, küresel PTFE kayar tabaka ve içbükey plaka arasındaki kiriş dönme ihtiyacını karşılayabilir. Bir diğer deyişle, kirişin dağıtımı, küresel çelik plakaya monte edilmiş PTFE kayar tabaka ile üst plakadaki ss plakası arasındaki kayma vasıtasıyla sağlanır.

Pot Mesnet Avantajları: Büyük dönüşümü sağlamak, geniş rotasyon ve uzun servis ömrü sağlamak en büyük avantajlarındandır.

Pot Mesnet Uygulama:  Özellikle geniş kirişler, kavisli köprüler ve büyük dönme açılarına ihtiyaç duyan köprüler için karayollarının ve hızlı demiryollarının basit destek kirişleri ve sürekli kirişleri için uygundur.

Neden Pot Mesnet Kullanılmalı?

Bütün yapılar esnektir ve yapısal bütünlüğü tüm koşullar altında sürdürülmelidir. Yapıların yapısal yataklama sistemleri çok önemlidir. Üst yapı ve destekleyici yapı dikey yüklerin ve rotasyonların güvenli aktarımın sağlanması açısından önemli bir göreve sahiptir.  Pot Mesnet projenize özel olarak tasarlanır ve boyutlandırılır.

Pot Mesnet ister sabit, tek yönlü veya çok yönlü, pot rulmanları aktarımı
dikey ve yatay yük kombinasyonları ile uzunlamasına ve
çapraz yer değiştirmeler sağlar. Ayrıca bir yükseltme ile donatılabilirler.

Hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Pot Mesnet Özellikler

• Pot Mesnet kayma sürtünmesinin çok düşük olmasını sağlar
• Pot Mesnet dikey yük ve döndürme altında düşük eksantriklik sağlar
• Sınırsız deplasman kapasitesi
• Dikey eksen etrafında sınırsız dönüş kapasitesi
• Yatay dönüş, kılavuz sistemi tarafından azaltılmaz
• Değiştirilebilir
• Kendi kendine hizalama kabiliyeti
• Kolay kurulum
• Düşük bakım özellikleri vardır.

Pot Mesnet pota yatakları, kalifiye teknisyenler tarafından toleransları kapatmak için üretilmektedir. Optimum elde etmek için
Pot Mesnet performansı açısından, bunları işyerlerinde düzgün bir şekilde kullanmak ve bunları dikkatle kurmak önemlidir.

Pot Mesnet TAŞIMACILIK İÇİN GEÇERLİ ŞEKİLLER

Geçici taşıma plakaları veya dirsekler, tüm yataklara kayar veya
taşıma ve kurulum esnasında çalışma yüzeyleri paralel ve yakın temasta tutulur. Bu plakalar genellikle yataklardakinden farklı bir renkle boyanır.
Taşıma plakaları belirtilmişse, bunlar herhangi bir koşulda
veya çalışma devam ederken yapıyı korumak veya dengelemek için kullanılır. Bu plakalar sadece Pot Mesnet düzgün yerleştirildikten ve kurulum tasarım mühendisi tarafından onaylandıktan sonra çıkarılır.
Nakliye ve taşıma sırasında öngörülemeyen koşullar oluşabileceğinden,
montajın hizalaması ve önceden ayarlanmış sıcaklığı (varsa) işyerinde belirtildiği gibi olmalıdır.

Pot Mesnet

Pot Mesnet Özellikler

Kompakt – Düşük genel yükseklik.
Kompakt – Dikey düşey yükler için daha küçük.
Dönme yüzünden basınç merkezinde küçük bir kayma.
Düşük translasyonel direnç.
Çeviriyle aynı anda yanal yüklemeyi karşılayabilir.
Özel – Asansör yüklemelerini karşılamak için.

Bizimle iletişime geçin

Veri sayfasının yalnızca başlangıçtaki yönlendirmeler içindir ve nihai tasarım boyutları değişebilir.

Bu ürün hakkında daha fazla bilgi almak için VEKKON Endüstri A.Ş ile lütfen iletişime geçin.

VEKKON Endüstri A.Ş, YAPISAL RULMANLARIN VE GENLEŞME DERZLERİ KONUSUNDA LİDER TASARIMCI VE ÜRETİCİDİR.

VEKKON Endüstri A.Ş, Yapısal Pot Mesnet ve Kompansatörler’in önde gelen tasarımcısı, tedarikçisi ve üreticisidir.

Yenilikçi Pot Mesnet ve Eklemler

Ankara merkezli VEKKON Endüstri A.Ş , sert, uzun ömürlü esnek yatakları geliştirmek için elastomerik (“kauçuk”) malzemelerin uygulanmasına öncülük etti. Bununla birlikte VEKKON Endüstri A.Ş, çelik, uzun ömürlü alüminyum ve gelişmiş epoksi / silikondan kompozit sistemleri kullanan geniş kapsamlı sert, uzun ömürlü, Genleşme Derzleri serisini geliştirdi. VEKKON’un yatakları ve bağlantıları, köprüler, çok katlı otoparklar ve diğer kütle beton ve çelik yapılar gibi inşaat mühendisliği yapılarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Uluslararası standartları karşılama

Yenilikçi VEKKON Endüstri A.Ş Pot Mesnet ürün yelpazesi, altyapı mühendislerine tasarım seçeneklerini keşfetmek için daha fazla özgürlük sağlar ve daha uygun maliyetli çözümler sunar.

VEKKON Pot Mesnet, karayolu ve belediye yetkilileri, büyük altyapı müteahhitleri, maden işletmecileri, büyük ticari inşaatçılar, beton tamir müteahhitleri ve endüstri tedarikçilerini kapsayan çeşitli müşteri tabanını tedarik etmektedir.

VEKKON Pot Mesnet, ürettiği yüksek teknoloji ürün çeşitleri için kayıtlı tasarımlardan ve markalardan oluşan bir portföye sahiptir. Mülkiyet ürünlerinin bu kataloguna ek olarak, yetenekli VEKKON Pot Mesnet ekibi özel bir tasarım ve imalat hizmeti sunmaktadır.

VEKKON Pot Mesnet yapısal rulmanların performansı Türkiye veya uluslararası tasarım kodlarına uygundur. Genleşme derzleri, Pot Mesnet çalışma trafiği koşullarında gerçek zamanlı alan değerlendirmesinde kanıtlanmıştır.

VEKKON olarak özel araştırmalar sonucunda ürettiğimiz TS tipi Köprü Genleşme Derzi hiçbir özel kuruluşla bağlantısı olmayan Türkiye’nin ve dünyanın en seçkin üniversitelerinden biri olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü tarafından yorulma testine tabi tutulmuş olup (35ton/cycle), bu testten başarıyla geçmiş bulunmaktadır. Ülkemizde en fazla yük 13 ton olarak belirlenmiştir bu yüzden VEKKON Köprü Genleşme Derzi bu yükü kolaylıkla karşılayacaktır.

VEKKON Pot Mesnet tarafından tasarlanan hareket kontrol ürünleri arasında  :

•  Elastomerik Köprü Yatakları
•  Yapısal Rulmanlar
•  Genleşme Derzleri – Küçük Hareket
•  Genleşme Derzleri – Büyük Hareket
VEKKON Endüstri A.Ş, zengin deneyimler, profesyonel üst düzey mühendisler, üst düzey teknisyenler ve Pot Mesnet tasarlamak ve geliştirmek için özel teknolojik kapasiteler ile teknoloji odaklı yönetim yeteneğine sahiptir. Bu arada, gelişmiş ekipmanları ve sıkı denetim şirketimizin ana prensiplerindendir. Bizi tasarım, müşteri için Pot Mesnet her türlü imalatı ve ikame geliştirme için seçebilirsiniz. Ürünlerin kalitesi ülkenin standartlarına uygun olacak ve her ürün teslimatı garantisi verilecektir. Firmamız standart kalitenin gereklerini yerine getirir.

Pot Mesnet ve VEKKON ürünleri metalurji, enerji, tıbbi, petrol kimya, mimarlık, trafik, askeri sanayi, maden ve diğerleri gibi ekipmanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

 Yeni teknikleri, yeni işçiliği benimseyerek daha hızlı ve daha iyi hizmet sunmaktayız. Uzun yıllardan beri ürünlerimiz her türlü müşteri tarafından övgüyle karşılanmaktadır. Tasarım ve imal yüksek teknik, yüksek hassas tıbbi esnek Pot Mesnet, radar rulman rulman özel amaçlı rulman, döner yatak ve ayrı yatak, ve vb., birçok çeşit rulman üretimi yapmaktayız.

YAPISAL İŞLEVLER VE DAYANIKLILIK

Pot Mesnet yapısal rulmanlar, özellikle yapılardaki kritik noktalardaki tasarımın gerektirdiği gibi köprüler, ağır binalar, yüksek katlı binalar, yük aktarımının sağlanması, hareket, döndürme, dikey veya yatay kısıtlamalar gibi büyük altyapılardaki yapıların önemli unsurlarıdır.

En çok kullanılan Pot Mesnet, takviyeli elastomerik yataklar ve pota yataklarıdır. Küresel rulmanlar büyük rotasyonlar için en iyi çözümdür. Elastomerik, saksı ve küresel rulmanlar, tasarım gereksinimlerine bağlı olarak sabitlenebilir, yönlendirilebilir veya serbest kalabilir.

Pot Mesnet, yükleme, hareketler, dönüşler, sınırlamalar, çevreleyen ve beton direnci için tasarım gereksinimlerini karşılamak için tamamen entegre rulmanlar tasarlayıp üretmek için kendi bünyesinde “özel üretilmiş” özelliklere sahiptir.

Pot Mesnet, aşağıdakileri de içeren farklı türleri sunar:

 • Alçak ve orta yükler için elastomer rulmanlar
 • Yüksek yükler için pota yatakları. Küçük rotasyonları barındırabilirler
 • Yüksek yükler ve yüksek dönme gereksinimleri için küresel rulmanlar
 • Kayma anahtarları, yataklara entegre kaldırma sistemleri, geçici köprüleri ve sismik rulmanlar da dahil olmak üzere özel rulmanlar.

Pot Mesnet rulmanları için en yaygın uygulama, birçok referansla dünya çapında olan köprüdür.

İLİŞKİLİ HİZMETLER

 • Uzun süreli ve / veya geçici ağır kaldırma planlarının tasarımı ve uygulanması dahil olmak üzere rulman yenilemesi için anahtar teslimi operasyon
 • Köprü inşası
 • Bina inşaatı
 • Hareket derzleri temini ve montajı
 • Mevcut rulmanların durum değerlendirmesi ve bakımı
 • Köprü hareketlerini değerlendirmek için yapısal denetleme planları

VEKKON’u Seçmenin Avantajları

 • Optimize edilmiş çözümler için özel rulmanlar: Pot Mesnet, büyük veya karmaşık yataklar için özel tasarım gereksinimlerini karşılamak için sismik gibi özel rulmanlar veya özellikler için özel tasarımlar da gerçekleştirir
 • Entegre şirket içi tasarım ve üretim yetenekleri nedeniyle VEKKON fabrikasından kısa teslimat süreleri
 • Kurulum dahil anahtar teslimi hizmetler, gerektiğinde daha fazla kaldırma veya değiştirme
 • Kalıcı çözümler tasarlamak ve optimize etmek için uluslararası bir uzmanın deneyimi

Genleşme Derzleri ve Pot Mesnet

Betonun genleşmesinde sıcaklığın zararlı etkilerini önlemek için derzler, köprü, duvarlar ve çatılar, döşeme plakaları, demiryolu rayları ve boru sistemleri gibi beton yapıların yapımına dahil edilmiştir. Beton yapılardaki bükülme gerilmeleri, bitişik katı temel bileşenlerinin dikey hareketleri nedeniyle üretilir; bir döşeme iki yapı arasında yer alıyorsa, yapıları bir arada tutmak için bir genleşme derzi gereklidir. Bu genleşme derzlerinin temel işlevi, bu gerilmeleri absorbe etmek ve yapısal elemanlara stres yaratmaksızın ciddi bir hasara neden olmadan ısıl büzülme ve genişlemeye izin vermektir.

Peki Pot Mesnet ve genleşme derzleri köprü inşasında nasıl yardımcı olur?

Betondan yapılmış köprüler diğer beton yapılarda olduğu gibi termal değişikliklere eğilimli olurlar ve bu nedenle bu değişikliklerle baş etmede ve köprülerde ciddi hasarları önlemek için yapısal unsurlarda değişikliğe ihtiyaç duyarlar. Beton köprüler, sadece termal değişiklikler nedeniyle değil, aynı zamanda betonun küçülmesi, yerden uzaklaştırma, buz ve hatta araç ağırlığından dolayı hafifçe genişler ve daralırlar. Tüm bu çevresel faktörlerle baş etmek için, köprü mühendisleri köprülerin çeşitli bölümleri arasında genleşme derzleri içerirler.

Maksimum fayda sağlamak için Pot Mesnet ve genleşme derzleri dikkatle tasarlanmalı ve beton yapılara yerleştirilmelidir. Bu eklemler, yapı boyunca eşitlik sağlamak ve eklemlerin çevresel değişiklikleri homojen bir şekilde absorbe etmesini sağlamak için yapıda eşit aralıklarla yerleştirilir. Köprü mühendisleri dikkatlice beton yapıya genleşme derzleri katıştırıp yerleştirirler ve geçişin düzgün olmasını sağlarlar, ancak asfalt kauçuğu köprüye yerleştirilirse, mühendislerin genleşme derzleri için küçük bir oda bırakmaları gerekir. Bu durumda, sürücüler o bölgede geçerken bir miktar darbe yaşayabilirler.

Hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.