TR | EN

Sismik Hidrolik Koruma Cihazları

Sismik Hidrolik Koruma Cihazları, enerjiyi dağıtacak geniş plastik şekil değiştirmeleri üstlenebilen yapısal sünekliğe dayanır. Bu tür tasarımlarda büyük yapısal zararlara izin verilir. Sonuç olarak, yapı çökmesi engellense dahi, büyük depremlerden sonra pahalı tamiratlar gereklidir. Yapıların içindeki malların korunması garanti edilmemektedir.

VEKKON’da Sismik Hidrolik Koruma Cihazları çalışmasında kalitenin birçok şeyin ötesine geçtiğine inanıyoruz. 
Bizim için kalite, “güven” inşa etmektir.
Hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bununla birlikte, hastaneler, enerji santralleri, kontrol odaları ve birincil köprüler gibi stratejik yapılar için, katastrofik olaylardan sonraki işlevsellik, yapısal bütünlüğün yanı sıra garanti edilmesi gereken temel bir hedeftir.

Yapılara aktarılan sismik enerjinin azaltılması kavramına dayanan Sismik Hidrolik Koruma Cihazları, depremlere karşı korunmada en etkili tasarım teknolojisi olduğu kanıtlanmıştır. Gerçekten de yalnızca yapının bütünlüğü garanti edilmez, aynı zamanda içindeki ürünler de garanti altına alınır.

Bir yapının tüm izolasyonu, göreceli yer değiştirmeleri mümkün kılan yapıyı zeminden uzaklaştırmak için uygun elastik destekleri yerleştirerek elde edilir.

İzolasyon ilkesi çok basit: zemin ivmesinin daha uzun periyotlara (2-3 saniye) telaffuz edildiğinde yapı titreşim süresini düşük değerlerden (sabit bir taban yapısında tipik olarak 0.3 ila 1 saniye arasında değişen) değiştirmektir.Sismik Hidrolik Koruma Cihazları ile ivme çok azaltılır.

Yalıtıcılara sönümleme kapasitesi eklenerek (enerji dağılımı) ilave ivme azaltma elde edilebilir.

VEKKON – Sismik Hidrolik Koruma Cihazları ‘nın bir tedarikçisinden daha fazlası: Mühendislerimiz mimarlar ve yapısal mühendislerle yakın işbirliği içindedir. Bu yolla, öncelikle fonksiyonel, modern ve eğilim yaratan mimariyi mümkün kılan koruma sistemleri geliştiriyoruz. Planlama, malzeme, lojistik ve inşaat için yüksek maliyetler, binalar geleneksel olarak Sismik Hidrolik Koruma Cihazları ile sismik koruma için güçlendirmek zorunluluğu ortaya çıkar. VEKKON tarafından ilgili yapıya uyarlanan bir sistemle bu maliyetler kaydedilebilir.

Daha çeşitli bileşenleri kullanarak daha iyi ayarlama: Bir planlayıcının emrinde ne kadar çok bileşen varsa o kadar iyi çözümü ayarlanabilir. VEKKON en kapsamlı bileşenlerini sunar. Bunlardan uzmanlarımız, ilgili müşteri ihtiyaçları için optimal sismik cihazı geliştirmektedir. Sismik Hidrolik Koruma Cihazları ‘na şunlar dahildir:

Emniyet sistemleri: Yük dağılımı ile sismik koruma
İzolatörler: temel izolasyon ve enerji kaybı ile sismik koruma
Damperler: enerji dağılımı ile sismik koruma
Sismik Eklemler: sigorta kutusu sistemleri vasıtasıyla

Sismik Hidrolik Koruma Cihazları

VEKKON Sismik Hidrolik Koruma Cihazları Sismik Eklemler ya modüler lamel sistemleri veya özel bir önceden belirlenmiş kırma noktası aygıtı vasıtasıyla sismik yer değiştirmeyi barındırır. Bu iki sistem yardımıyla hasar önlenebilir veya sınırlı olabilir. Deprem sırasında ve sonrasında ulaşım ve geçiş sağlanır.

Deprem sonrası genleşme derzinin derhal geçişi sağlanır
Zararın sınırlandırılması veya oluşmaması sağlanır
Genleşme derzinin daha düşük maliyetli tasarımını sağlar
Gerekirse, genleşme derzinde hasar oluşmaz. Tüm hizmet ve deprem hareketleri tamamen barındırılıyor.

Sismik Hidrolik Koruma Cihazları İzolatörler

Sismik Hidrolik Koruma Cihazları ile sismik korumanın en etkili yaklaşımı, izolasyon ve enerji kaybı kavramları, enerji dönüşümü ve dolayısıyla sismik etkilerin azaltılması arasındaki bağlantıdır. VEKKON izolatörler, yapıların alt kattan etkin şekilde izole edilmesini sağlar. Bu nedenle sismik nedenli yapısal hasarlardan kaçınılabilir. Sismik Hidrolik Koruma Cihazları İzolatörler, tasarımları nedeniyle, dört temel gereksinimi en iyi şekilde karşılamaktadır: dikey yüklerin aktarımı, yatay yer değiştirme yeteneği, yatay yeniden merkezleme ve etkin enerji dağıtımı.

Mühendisler sık sık, geleneksel kaba kuvvetlerin deprem koruma yöntemlerini, sismik teknolojilerin maliyetinin şişmesi nedeniyle sorumlu rekabetten yoksun olarak kullanmaktadır. Bu geleneksel yöntemler, en iyi çözüm oldukları için değil, en ekonomik oldukları için çok yaygındır. Kesme duvarlar ve geleneksel eşmerkezli çerçeveli çerçeveler günümüz endüstrisinde norm ve bu da söz konusudur. Tasarım metotları genellikle sese karşın, uygulama bir şirketten diğerine büyük ölçüde değişir ve gözetim ve test eksikliği dünyadaki birçok depremde tehlikeli olduğunu kanıtladı.

VEKKON Sismik Hidrolik Koruma Cihazları herkes için daha erişilebilir hale getirmeye çalışıyor. Sismik Hidrolik Koruma Cihazları üretim ve sürtünme damperleri konusundaki uzmanlığı ile kurulan VEKKON, maliyetlerini düşürürken deprem koruma teknolojilerinin kalitesini iyileştirmek için kuruldu. Maliyet etkin, güvenilir ve test edilmiş sismik teknolojiler, dünyaya binaları depreme karşı daha iyi bir yol sunar ve vizyonumuz bu teknolojileri ana akım haline getirmektir.

Üretim tesisi

Ankara’da bulunan ana üretim tesisimiz, Sismik Hidrolik Koruma Cihazları  imalatı için tasarlanmıştır. Üretim tesisimiz, yüksek hassasiyet, daha iyi kalite ve düşük maliyet için son teknoloji ürünü ve otomatik ekipman kullanmaktadır. Tesis ayrıca, amortisörlerimizin her biri ayrı ayrı kalibre edildi, test edildi ve seri hale getirildiğinde, özel ve iklim kontrollü bir test alanına sahip.

Sismik Hidrolik Koruma Cihazları dikey olarak entegre olduğundan, amortisörler VEKKON tesisimizde tasarlanmış, imal edilmiş, monte edilmiş ve test edilmiştir. Bu, birçok doğrudan avantaj sağlar:

  • Mühendislerin imal edilebilirlik ve üretim planlamasından ödün vermeden bir projenin teknik ihtiyaçları için ürünü terzi ettirmelerine izin verir.
  • İmalatımız amortisörler üzerine yoğunlaşmış ve tüm ekipman seçilmiş ve bu amaç doğrultusunda özelleştirilmiştir. Bu, tesisin verimliliğini arttırır ve maliyetleri düşük ve kaliteyi yüksek tutar.
  • Her şeyi “yerinde” inşa etmek kurşun sürelerini önemli ölçüde geliştirdi. Üretim programının kontrolünü elinde tutmak, müşteri ihtiyaçlarına göre hızlı teslimatları veya zamanında teslimatı sağlar.
  • Son teknolojiye sahip teçhizatımız üretim için optimize edilmek üzere yere kadar özel olarak tasarlanmıştır. Bu, ürünün maliyetini arttırmadan tüm damperleri tam strok ve yükte test etmemize ve birçok uluslararası inşaat kodunun test gereksinimlerini aşmamıza olanak tanır.

Sismik Hidrolik Koruma Cihazları, yapıyı bir depremin yıkıcı etkilerinden koruyan bir teknolojidir. Sismik izolasyon rulmanları yapıyı zeminden ayırır ve sönümlemeyi sağlar. Bu ayrıştırma, binanın daha esnek davranmasına ve böylece bir depremle olan tepkisini artırmasına olanak tanır.Eklenen sönümleme, deprem enerjisinin izolasyon sistemleri tarafından emilmesini ve dolayısıyla yapıya aktarılan enerjiyi düşürmesini sağlar. Sismik izolasyon, yapıyı yalıtıcılara yerleştirerek fiziksel olarak başarılır. İzolatörler yanal olarak esnek elemanlardır, ancak yapıdaki dikey yükleri taşıyabilmektedirler. İzolatörler yapıdan daha esnek olduğundan, yanal hareketlerin çoğu yalıtıcılarda meydana gelir. Sonuçta, izole edilmiş yapı daha az hareket ve azalmış güçler yaşar.

Sismik Hidrolik Koruma Cihazları ile izolasyon geleneksel bir yapısal tasarıma kıyasla üstün performans sağlar. Yapıdaki kuvveti ve yer değiştirmeleri %75’e kadar azaltır. İzolasyon sistemi bunu deprem sırasında yanal olarak deforme ederek gerçekleştirir. Depremden sonra bu, hasar az veya hiç olmayan fonksiyonel bir yapıya kavuşur.

SİSMİK HİDROLİK KORUMA CİHAZLARI İZOLASYONU MALİYET TASARRUFUNU NASIL SAĞLIYOR?

Köprülerde, temel tasarımı elastik kuvvetler üzerine kuruludur. İzolasyon elastik kuvvetleri %75’e kadar azaltır; bu vakfın doğrudan maliyet tasarrufuna dönüşür.

Binalarda, İzolasyon yapının ömrü boyunca maliyet tasarrufu sağlar. Bir depremde izole edilmiş bir bina hasar görmeyecek. Buna kıyasla geleneksel bir bina yapısı ve içerikleri hasar görecektir. İşgalcilere, bazen haftalarca hatta aylarca işletmelerinin kesilmesi söz konusudur.

TECRİT ADAYLARI NE TÜR YAPILARDIR?

  • Deprem sırasında ve sonrasında operasyona ihtiyaç duyan hastaneler, köprüler ve acil servisler.
  • Veri merkezleri, komünikasyon tesisleri, yüksek teknoloji ürünü imalat tesisleri ve müzeler gibi değerli içeriğe veya operasyonlara sahip yapılar.
  • Düşük ve orta dereceli konutlar ve ofis binaları gibi doluluk oranı yüksek binalar.
  • Tarihi binalar
VEKKON’da Sismik Hidrolik Koruma Cihazları çalışmasında kalitenin birçok şeyin ötesine geçtiğine inanıyoruz. 
Bizim için kalite, “güven” inşa etmektir.
Hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.