TR | EN

Spherical Bearings

VEKKON Spherical Bearings, rulman bileşenleri arasındaki metal temasın avantajları ile birlikte, mükemmel bilya uyumu ve yapısal bütünlük sağlayan tek parça yarış tipi konstrüksiyonu içermektedir.

Spherical Bearings standart malzemeleri düşük karbonlu, ısıl işlem görmüş alaşım veya paslanmaz çeliktir. Spherical Bearings hassas zımpara veya paslanmaz çeliktir. Metal bölümleri, halka şeklindeki bir oluk vasıtasıyla 180 derecelik konumlandırılmış iki bağlantı deliği ile yeniden yağlanabilirken, kendiliğinden yağlanan bir PTFE-metal arayüzü isteğe bağlı olarak birçok seride belirtilebilir.

VEKKON SPHERİCAL BEARİNGS TEKNOLOJİMİZ

Spherical Bearings VEKKON, tasarımdan üretime ve test aşamasına kadar dünyanın en kaliteli rulmanlarını üreten teknolojiye sahiptir. VEKKON mühendisleri, 2 Boyutlu Cad paketlerini ve 3 Boyutlu modelleme yeteneklerini kullanarak ihtiyaçlarınızı karşılayacak herhangi bir parçayı tasarlayabilecek araçlara sahiptir. Üretim tesisimiz en basitten en karmaşık parçalara kadar her şeyi üretmek için makine kullanmaktadır. Kalite Güvencesi departmanı, müşterilerimize en yüksek kaliteli parçaları almalarını sağlamak için bir koordinat ölçme, optik karşılaştırıcı ve çeşitli test makineleri gibi imalat yöntemlerimizin doğruluğunu onaylar. VEKKON Spherical Bearings sizi, müşteriyi, en kaliteli parçaları ve hizmeti sunmak için sürekli olarak yeni teknolojiler arıyor.

MÜHENDİSLİK UZMANLIĞIMIZ

VEKKON Endüstri A.Ş Spherical Bearings, çubuk kenarı ve küresel rulman endüstrisinde Türkiye’de lider firmalardan biridir. Oldukça bilgili mühendislik personelimiz, hareket aktarımı gereken uygulamalarda daima yardımcı olmaya hazırdır. Spherical Bearings VEKKON Endüstri, seri üretim tekniklerinin iki parçalı çubuk kenarı tasarımına uygulanmasına öncülük etti ve bu tür rulmanları pek çok ticari ve endüstriyel uygulamaya tanıttı. Rulman endüstrisinde tecrübeyle mühendislerimiz, tasarım, sorun giderme veya çubuk uçları veya Spherical Bearings -küresel rulmanlar- hakkındaki sorularınızı yanıtlamak için gerekli uzmanlık ve saha deneyimlerine sahiptir. Mühendislerimiz, tüm gereksinimlerinize pratik, uygun maliyetli çözümler geliştirmek için sizinle birlikte çalışır.

SPHERİCAL BEARİNGS

Spherical Bearings çok çeşitli malzemelerden üretilir ve hemen hemen her çalışma ortamında rulman çözümleri sunmak üzere tasarlanmıştır. VEKKON Rulmanları inç ve metrik olarak eksiksiz bir Spherical Bearings hattı sunmaktadır. Bu Yüksek Kalite Spherical Bearings, ağır hizmet tipi, off-road araçları, tarım ekipmanları, inşaat ve madencilik ve kütük ekipmanları, ambalajlama ve tekstil ekipmanları ve robotik için uygundur.

SPHERİCAL BEARİNGS ÖZELLİKLERİ

Spherical Bearings  (“Küresel Bilyalı Rulmanlar” “Küresel Bilyalı Burç Yatakları” ve “Bilyalı Burçlar” olarak da bilinirler) küre dışbükey dış yüzeye ve iç yüzeye içbükey bir küre olan dış halkaya sahip bir iç halkaya sahiptir. Tasarımı, şaft ile gövde arasındaki hizalama hareketlerinin uyması zorunlu olduğu ya da nispeten yavaş kayma hızlarında titreşen veya yinelenen eğilme hareketlerine izin verilmesi gereken rulman düzenlemeleri için özellikle uygundur.

Karışık veya kuru sürtünme koşullarında çalışan bir Spherical Bearings ömrü, kayan yüzeylerin aşamalı aşınması, kayan malzemenin plastik deformasyonu veya kayan yüzeyin yorgunluğundan kaynaklanan rulman açıklığı veya rulman sürtünmesindeki artış ile belirlenir. Uygulamaya bağlı olarak, izin verilen aşınma veya izin verilen sürtünme artışı farklı olacaktır. Bu, aynı çalışma koşullarında pratikte elde edilebilen servis ömrünün farklı olacağı anlamına gelir.

Küresel düz rulmanın hizmet ömrü, rulman boşluğunda belirli bir artış veya belirli bir sürtünme artışı sağlanmadan yatağın hizmet verebileceği salınım hareketi sayısı veya çalışma saat sayısıdır.

Etkili hizmet ömrü, gerçek çalışma koşulları altında belirli bir sferik rulman ile elde edilecek ömrün süresidir. Yükün büyüklüğü ve türüne göre belirlenir; ayrıca Spherical Bearings kontaminasyon, korozyon, yüksek frekans yükü ve hareket döngüsü, şok vb. gibi birkaç faktör de belirlenir. Bu faktörlerden bazıları belirlenemez veya yalnızca zorluklarla tespit edilebilir

SPHERİCAL BEARİNGS TEMAS BASINCI

Eğer yeterli bir çalışma ömrü sağlanırsa, temel bir gereklilik rulman temas basıncının çalışma koşullarıyla uyumlu olmasıdır. Yatak temas basıncı, yataktaki yüzey basıncını tanımlar ve her bir uygulamada bir küresel düz yatak değerlendirmesi için belirleyici bir kriterdir.

Spherical Bearings: Statik ve dinamik yük dereceleri veya Spherical Bearings hakkında daha fazla bilgi mi arıyorsunuz? Rulman uzmanlarından oluşan ekibimiz mühendislik danışmanlığı ve tasarımı sağlamaktan mutluluk duyar; bizimle iletişime geçin. 

 

Bir Spherical Bearings temel veya ana unsurları genellikle bir pot olarak da bilinen sığ bir silindir veya genellikle bir disk olarak adlandırılan elastomerik bir pedden oluşur. Ayrıca pistonların ve çeşitli kayan yüzeylerin yanı sıra tek bir set veya sızdırmazlık halkası seti bulunduğunu da unutmayın. Bu duvar plakaları ve taban plakaları, pota rulmanlarının temel montajı için kullanılan ortak aletlerdir, çünkü bu taban plakaları yatakların bağlanmasına izin verir ve aynı zamanda iskele ve abutment üzerinde yer alan destek alanının yükselmesine yardımcı olur.

Tarafımızdan üretilen çeşitli Pot Rulmanları aşağıda belirtilmiştir:

 • Sabit pota yatakları.
 • Kılavuzlu Kayar Yataklar
 • Kayar yatak ücretsiz.

Çömlek yataklarımızın temel unsurları, çukur olarak kabul edilen yüzey silindiri, disk olarak kabul edilen elastomerik bir tabaka, bir takım veya tek taraflı yüzeyler, piston ve sızdırmazlık halkalarıdır. Temel plakalar ve duvar plakaları, yataklarımızın yerleştirilmesi için normaldir, zira bunların abutment ve iskele üzerindeki takviye alanını arttıran rulmanların birleşmesine izin verirler.

Piston ve Pot:

Spherical Bearings paslanmaz çelik pistonlar ve yapısal karbon çeliği kullanılarak üretilmektedir. Entegre sızdırmazlık halkaları, firmamız tarafından zorunlu sisteme tabi tutulan uzun süreli hizmetler için rulmanların en zorunlu kısmı olan pirinçten yapılmıştır.

Elastomerik Disk:

Spherical Bearings dikey yük, piston yatakları vasıtasıyla çalıştırıldı ve deforme olabilen, ancak çoğunlukla sıkıştırılabilir olan elastomerik peddeki basınç basıncı ile empoze edildi ve ayrıca, sanal olarak statik olarak hidroya sahip olmak için ideal hale getirildi, ancak sanal olarak kesme sıkışması uyguladı.

Dış güvenlik lastik toz contaları:

Bu keçeler, her yatağın üzerinde bulunur, su, kir gibi enkazın püskürtülmesini engelleyerek pirinç sızdırmazlık halkalarına ve elastomerik pede zarar verebilir ve önemli avantajlar sağlar.

Firmamız tarafından yapılan rulman çeşitleri:

 • Spherical Bearings
 • Kayar serbest pota yatakları
 • Kılavuzlu sürgülü yataklar

Yararları:

 • Yatay dönüşler çok büyük, uzun süreli kullanılabilirlik ve kompakt anahatlar talep edildiğinde Spherical Bearings düşünülmektedir
 • Bunlar elastomerik rulmanlara kıyasla çalışma ömrünü uzatır ve daha küçük boyutu sunar
 • Kullanım süresinin uzamasını sağlarlar.
 • Çok sayıda döngüden oluşan büyük ve son derece küçük rotasyonların sürdürülebilirliğini sağlayın
 • Elastomer diskin ikame edilmesi gibi ucuz onarım sadece talep edilmektedir
 • Dış atmosferik düzeltmeye karşı direnç kazan

Rulmanlar için Ek Armatürler:

Müşterilerin eksiksiz talepleri için taban plakaları, saplamalar, PTFE kayar yataklar, kaynaklı saplamalar, taş levhalar, geçici rulmanlar ve daha fazlası gibi ekstra donanımlar elde edilecektir.

Bir Köprüde En Fazla Kullanılan Malzemeler Nelerdir?
Bir köprünün yapısı temel olarak iki ana kısma ayrılmıştır: üstyapı, taşıtların hareket ettiği yayaların üstündeki köprü üst kısmıdır ve yayalar, kirişler, Spherical Bearings, güverte, kaldırımlar vb. Ve üstyapının altındaki altyapı ve aslında köprünün tüm ağırlığını taşır; köprünün temelleri, kazıklar, kiriş koltukları vb. dahildir.Köprüler kompleks yapılardır ve tüm strüktürü asgari gerinimle desteklemek için hafif olan yalnızca güçlü ve uzun ömürlü malzemeler kullanılarak dikkatlice tasarlanmalıdır. Köprü yapımında kullanılan tipik malzemeler arasında çelik, beton, taş, alüminyum, asfalt ve demir vb. vardır.

 1. Taş

Taş, en eski köprü inşaat malzemelerinden biridir, ağırdır ve yüksek kurulum maliyetleri içerir. Köprünün üst bölümlerinin daha hafif malzemelerle oluşturulmasına izin veren iskele ve köprüler inşa etmek için kullanılır. Taş doğal olarak güçlüdür ve rüzgar ve su ile erozyona karşı direnir ve onu ideal bir köprü yapım malzemesi haline getirir.

 1. Çimento

Köprü yapımında çok sık kullanılan diğer bir malzeme, güçlü ve uygun olmasına rağmen mat görünümünden ötürü çekici olmayan betonlardır. Beton, kurucunun arzuladığı her hangi bir biçime kolayca şekillendirilebilir ancak erozyona karşı iyi dayanmaz ve çoğunlukla çelikle birleşince kullanılır.

 1. Çelik

Beton ve hafif malzemelerin 10 ila 100 kat daha güçlü olduğu gibi, tek başına çelik, muhtemelen başka hiçbir malzemenin yaptığı gibi inşaat sektörünü de muhtemelen devrim yarattı. Çoğunlukla köprülerin üstyapılarında genleşme derzleri, kirişler, yataklar, zemin kirişleri, kirişler, betonarme kirişler, trafik bariyerleri ve kafesler şeklinde kullanılır. Korozyona dayanıklı değildir ve birçok çelik köprü pas ve korozyona karşı boyanır ve görünüşü iyileştirir.

Çelik, köprü üst yapısında genleşme derzleri, kirişler, rulmanlar, döşeme kirişleri, kirişler, betonarme betonarme çubuklar, trafik bariyeri ve kafesleri armlamak için yaygın olarak kullanılır. Betonarme betonarme çubuklar için alt yapı, genleşme derzleri, Spherical Bearings, ankraj cıvataları vb. için armatür kullanılır. Ayrıca, kazıkların abutment ve iskeletleri desteklemesi için kullanılır.

 1. Alüminyum

Köprü yapımında son zamanlarda sadece hafif olmasının yanı sıra rüzgar ve sudan kaynaklanan korozyona karşı dayanıklı olan alüminyum, günümüzde inşaat sektörüne yol kat etti. Çeliğin yüksek korozyon oranının beklendiği ve köprü parmaklıkları yapmak için kullanılan çelik yerine sıklıkla kullanılır.

 1. Ahşap

Çelik, beton ve alüminyum kadar güvenilir değildir, ahşap genellikle daha az trafiğin ve insanların bir kerede onu kullanması beklenen daha küçük köprüler inşa etmek için kullanılır. En ekonomik köprü malzemelerinden biridir, kullanımı kolay ve yalnızca temel yapı aletleri, ekipman ve makineleri kullanılarak çalışılmaktadır. Ahşap köprüler genellikle Kuzey bölgelerinde bulunur ve sakin zemine karşı güzel görünürler. Nem, ahşabın şişmesine ve çürümesine neden olabileceği için kimyasal bir muamele ile daha uzun süre dayanır.

Bu temel unsurlarla birlikte kullanılan diğer köprü yapı malzemeleri, kompozitler, asfalt, demir ve kauçuktur.

VEKKON Endüstri A.Ş sizin için öncelikle “güven inşa”eder.Firmamız Köprü Genleşme Derzi ve Spherical Bearings yanında ayrıca aşağıdaki imalat hizmetlerini de sunmaktadır:

 • Elastomer Mesnet
 • Genleşme Derzi
 • Özel mig
 • Özel tig
 • Ayrıca alüminyum kaynak teknolojimizle her türlü fabrikasyon imalat yapma kapasitesine sahibiz.